Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Tanger - kavárna Hafa / foto: SXC.hu

Užijte si v metropoli hříchu a neřesti

Maroko bylo proslavenou destinací v 50. a 60. letech, kdy byl jeho nejsevernější přístav Tanger mezinárodní zónou a centrem literátů, pašeráků, špionů a milovníků exotiky. Nyní po dlouhé době opět láká návštěvníky.

Po dlouhá léta Tanger nostalgicky vzpomínal na období nekonečných večírků, které se táhly od pláží přes bary a kabarety až k pohádkovým palácům Kasby (v severoafrických zemích se tak nazývá historické centrum s pevností) a luxusním vilám na kraji města.

Účastnili se jich celebrity z celého světa, slavní američtí spisovatelé popíjeli a pokuřovali hašiš s ruskými ex-hraběnkami a členy nejmódnějších londýnských rockových kapel.

Riviéra severní Afriky
Dnes se město opět probouzí k životu díky liberálnější vládě a rozsáhlým přestavbám – Tanger je na nejlepší cestě stát se severoafrickou Riviérou. Nečekejte tedy žádné chátrající město, kde jedinými turisty jsou nostalgičtí baťůžkáři shánějící kousek hašiše. Bulváry se rozšiřují a lemují je stromy, secesní fasády prokoukly, vzduch osvěžují fontány, u pláže je nová promenáda a otevřelo se tu mnoho diskoték, plováren a butiků.

Tanger nyní patří mladým podnikatelům na vzestupu – levné blešárny nahrazují čisťounké moderní hotely, zkuste například Dar Nour nebo Dar Sultan.

Kavárny a zase kavárny

magazin.cz
Nejslavnějším hotelem v Tangeru je El Minzah – po renovaci opět připomíná místo, kde bydlívali slavné filmové hvězdy – je to pravý palác z tisíce a jedné noci s nádherným výhledem na Tangerský záliv.

Pár kroků odsud na Place de France je slavná kavárna Café de Paris, na jejíchž stolcích vznikala díla Kerouaca, Burroughse či Ginsberga.

Neopomeňte navštívit také kavárnu Hafa z dvacátých let, nachází se na svahu blízko opevněné Kasby, z terasy plné kaktusů je skvělý výhled na Gibraltarský průliv.

Kavárny jsou totiž nejlepším místem, kde nasajete místní atmosféru nad slaďoučkým mátovým čajem či aromatickou arabskou kávou. Místní muži dokáží v kavárnách prosedět celý den u čaje a dýmky a vám tu jistě bude stejně příjemně.

Jazz, luxusní restaurace i McDonald
Pokud svou návštěvu odložíte na jaro či léto, můžete v květnu navštívit mezinárodní jazzový festival Tanjazz, na přelomu června a července Les Nuits de la Méditerranée – třítýdenní festival world music, probíhají tu i filmové festivaly a setkání literátů.

V Tangeru také najdete mnoho vynikajících restaurací, pokud se obáváte příliš kořeněných jídel neznámého původu, zajděte do Riad Tanja, kde se servíruje „nouvelle cuisine marocaine“ – lehké saláty, rybí speciality a ovocné dezerty. Místní celebrity můžete najít v Relais de Paris, umístěné v nenápadném nákupním středisku, kde najdete i McDonald – tam se schází místní mládež.

Pokud jste pilně šetřili, můžete se vydat i do dražších míst, jako Villa Joséphine – bývalého letního paláce paši El Glaoui, nebo do exkluzivní Le Mirage - letoviska s luxusními bungalovy nad Atlantikem.

Místo k meditaci
Chcete-li se vydat na výlet za město, zamiřte do kopců u pobřežního Asilahu - tradiční berberské prostředí rohoží, vyřezávaných zástěn a luceren naleznete v Dar Zuině (arabsky „hezký dům“), kde se budete chtít zdržet kvůli atmosféře, připomínající indický ašrám – oddejte se zde meditaci a józe.

Nebo se vydejte na jih podél pobřeží do slavné Casablanky nebo Marakéše, dobrodruzi s kondičkou si mohou vyšlápnout do pohoří Atlasu. V Maroku se rozhodně nudit nebudete, a pokud ano, bude to zatraceně příjemná nuda.   

Už jste navštívili Tanger?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!