Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Haka / foto: Shutterstock

Haka - nenechte se zastrašit

Haka je bojový tanec novozélandských domorodců - Maorů, kteří se jím snažili zastrašit svého nepřítele. Tanec by už asi dnes nebyl příliš známý, kdyby ho nepřevzali novozélandští rugbisté.

Maorský lid vždy exceloval v umění tance haka, který je provází snad odjakživa. Uznávaný mistr umění haka, Henare Teowai, byl na smrtelné posteli tázán, v čem umění tance haka spočívá. Odpověd byla zcela jasná: "Kia korero te katoa o te tinana." Pokud snad  neumíte maorsky, tak vězte, že řekl: "Celé tělo musí mluvit.."

Vazby "Ka Mate" (já zemřu) a "Ka Ora" (já žiju) jsou poměrně známé i přesto, že neumíme maorsky. Maorští lidé byli kanibalové, a tak se  před nimi museli mít nepřátelé na pozoru hned dvakrát. Prohrát s nimi v boji znamenalo taktéž být snězen. Jedna z verzí tance haka dokonce znázorňuje vytržení srdce z těla. Nejlépe bude asi vše ilustrovat výpovědí skupiny turistů, kteří vše sledovali na vlastní oči.

magazin.cz
"Válečný pokřik, to zní jako popis tance haka zcela neškodně. Haka je plná řevu, zastrašování, něčeho, co dává najevo nulové slitování. Jasně u ní ukazují, že jsou připraveni svého nepřítele zabít a poté i sníst (ano, Maorové bývali kanibalové). Haka má za účel soky k smrti vyděsit a věřte mi, když to vidíte dělat maorské bojovníky, je to velmi, velmi účinné. Často u tance divoce gestikulují a vyplazují jazyk, aby nepříteli připomněli, že hned jak ho porazí, tak ho také snědí.

 Bijí se v hruď tak tvrdě, že jsme měli druhý den modřiny a škrábance. Ano, tak moc jsme do toho spolu s místními dali. Není divu, že novozélandští rugbisté předvádí tento tanec před každým zápasem. Soupeř musí být mimo. Tanci nás učila skupinka školáků, která nás svým provedením tance (Jeden z nich měl dokonce kopí!) neuvěřitelně vyděsila. Dle našich slečen jsme je samotné vyděsili dokonce i my hubeňouři. A to jsme určitě nijak strašlivě nevypadali. Zvláště když jsme si sundali trička."

Novozélandští rugbisté (tedy národní tým) mají přezdívku All Blacks  a již od nepaměti jsou součástí týmu i potomci maorských lidí. Ti také do týmu přivedli zvyk tance haka před každým utkáním. Hráč, povětšinou právě maorského původu (ještě loni to byl známý Tana Umaga) začne vybízet tým k tanci a celou choreografii také vede. Nejenže je to skvělá show, ale již mnoho soupeřů se shodlo, že jim to před zápasem neudělalo vůbec dobře. Právě rugbisté mají obrovskou zásluhu na renesanci tohoto úžasného tance, který se díky nim pomocí televizního obrazu rozšířil do celého světa.

Abyste viděli, jak vypadá pravá haka, nemusíte hned jezdit na druhou stranu světa. Internet zkracuje veškeré vzdálenosti a já jsem pro vás našel hned několik zajímavých linků. Na prvním z nich můžete spatřit originální verzi tance haka v podání All Blacks. Ti si dokonce připravili novou verzi vystoupení, určenou speciálně pro jejich tým. Skládali ji spolu s maorskými historiky takřka rok, aby co nejvíce odpovídala starým zvykům. Tuto novější verzi používají pouze při velmi výjimečných zápasech. Je mnoho nadšenců, kteří se o tanec haka s větším či menším úspěchem pokoušejí. Jinak pokud rozumíte dobře anglicky, tak je mnoho stránek, kde se o tomto fenoménu můžete dozvědět ještě o mnoho více. Já osobně doporučuji tyto stránky. Ka Mate! Ka Mate! Ka Ora! Ka Ora!

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 10