Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Disturbia / foto: Bontonfilm

Nešmírujte! Soused může být sériový vrah

Třicet metrů nevypadá jako velká dálka. Obzvláště ne, pokud v tak malém kruhu máte strávit celé prázdniny. Rychle zjistíte, že Beverly Hills je oproti vašemu okolí slabým odvarem. Stačí jen vzít dalekohled a dívat se z okna…

Rodinnou idylu předměstského života naruší tragická událost – teenager Kale (Shia LaBeouf) nezvládne cestou z rybaření řízení a při následné nehodě mu otec umírá před očima. Kriminál má na dosah. Soudce naštěstí oplývá shovívavostí – nařídí chlapci „jen“ tři měsíce domácího vězení.

Bez přešlapu
Krabička na noze pečlivě hlídá každý Kaleův krok a stačí jediný přešlap, rozsvítí se červené světýlko a zahradu zaplní roj policejních příslušníků. Jako by neštěstí nebylo dost, přistěhuje se ještě do sousedství atraktivní Ashley (nepříliš známá Sarah Roemer).

magazin.cz
Rozverný příběh Disturbie může na první pohled atmosférou připomínat veledíla v duchu My tři a pes z Pětipes, nicméně s rozvíjejícím se dějem a stále temnější atmosférou nabírá obrátky směrem ke kvalitnímu Hitchcocovskému horroru.

Ostatně, inspirací Oknem do dvora se tvůrci příliš netají. Do poslední chvíle nevíme, kde končí Kaleova paranoia a začíná skutečná krvavá lázeň. A kdo by věřil klukovi v podmínce?

Vykulený a roztomilý
LeBeofův herecký výkon začíná nastolovat stereotyp. Jako vždy napůl vykulený, napůl roztomilý a v tu pravou chvíli předvádějící odvážné výkony. A stejně jako v Transformers, i v Disturbii si nezadá s technicky nadanou kočkou. Ještě pár takových rolí a Shia nabude pověsti Bruce Willise – slavná akční postava jedné pózy.

To rozhodně nehrozí Trinity… tedy vlastně Carrie-Anne Moss, která udělala od Matrixu ohromný krok zabořením své ladné nožky do role zcela opačné – milující matka, kterou čeká jedna ne zrovna příjemná sklepní scéna s hlavním „záporákem“ Davidem Morsem.  

Rozmrzelost doma vězněného hrdiny krásně kontrastuje s potrhlostí Ronnieho (Aaron Yoo), nejlepšího kamaráda se zálibou v pohledných slečnách a také ještě hezčích slečnách a také…

Již po pár promítnutých okýnkách filmu si uvědomíte, že Ronnie není herec. Herci mají roli, scénář a představují nějakou postavu. Ne tak Ronnie. Obávám se, že ze své filmové potřeštěnosti nehrál ani špetku. Tím lépe.

Ani ryba, ani rak

magazin.cz
Disturbia připomíná puzzle pro nejmenší – dva kousky, které k sobě patří a zapadají do sebe. Ten první zasmrádl levnou teenagerovskou komedií, druhý vane temnou záhadou kvalitního horroru.

Na první pohled zcela nesourodý páreček. Ale režisér D. J. Caruso dokázal podle scénáře Christophera Landona a Carla Ellswortha sesadit obdivuhodně oba kusy dohromady. Alespoň v tomto ohledu lze klobouk smeknouti. Na hlavě bohužel ale jinak zůstane.

Průměrné herecké výkony se odráží v průměrném filmu, zanechávajícím průměrný dojem. Párkrát polechtáte bránici smíchem, občas křečovitě zaboříte nehty do kinosedačky, ale pokud tento dojem sečtete, zvíte, že jste právě nespatřili ani komedii, ani horor, ale cosi mezi tím, a jak známo rybo-rak žaludek nezasytí…

Disturbia, režie: D. J. Caruso, scénář: Christopher Landon, Carl Ellsworth, hrají: Shia LaBeouf, Carrie-Anne Moss, Sarah Roemer, David Morse, Aaron Yoo...

Podívejte se na trailer Disturbie:

Co říkáte na Shiu LaBeouf, bude z něj hvězda?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 10