Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Björk / foto: Archiv

Šílená Björk! Dělá si z nás blázny?

Zatímco její obdivovatelé ještě ani nestačili pořádně naposlouchat novou desku Volta, Björk za pár týdnů vydá novinku.

Je to paradox, v kontextu šoubyzových regulí o to křiklavější. Björk si dělá, co chce, vydává čím dál záludnější a pro běžného hitparádového konzumenta prakticky neposlouchatelné desky a přitom se v jejím případě nedá hovořit o undergroundu pro pár zasvěcených.

Její jméno zná i člověk, který by patrně při poslechu hudby, kterou Björk skládá pro filmy svého manžela – experimentálního režiséra – vzal vyděšeně nohy na ramena a pádil k benzínce pro To nejlepší z české country.

Přesídlí na jinou planetu?
Každá další deska islandské divy samozřejmě vyvolává v posluchačských kruzích bouřlivé diskuse, jestli je to pořád ještě umění, nebo si Björk ze všech dělá blázny a testuje, co jsou její příznivci ještě schopni strávit.

V případě novinky by měla být situace poněkud jednodušší, i když kdo ví. Nepůjde totiž o řadovou desku, nýbrž o živou nahrávku s názvem Live Session Album. Zpěvačka ji společně se svou koncertní kapelou pořídila v londýnských Olympic Studios. Přičemž pod pojmem koncertní kapela se v případě Bjork rozumí dva muzikanti a ženská desetičlenná dechová sekce.

Björk prohlásila, že některé starší skladby přearanžovala tak, aby byly vhodné právě pro dechové nástroje a neopomněla zdůraznit, že v novém kabátku jim to mnohdy sekne ještě víc.

Krátce a dobře, pokud máte hudbu Björk stále ještě pod dojmem jejího asi nejpřístupnějšího alba Debut zafixovanou jako skočný elektropop, na tenhle živák asi rovnou zapomeňte: smyčce, kostelní sbory a podobně, nic pro vás.

Zato živná půda pro všechny konspirační teorie, jakou cestou se tahle nevyzpytatelná divoženka vydá na příštím albu a jestli defnitivně nepřesídlí na jinou planetu.  

Co si myslíte o tvorbě Björk?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 36