Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Na druhé straně / foto: Bontonfilm

Dědkova nová šlapka

Zapomeňte na skvělé efekty i dokonale nalíčené hlavní hrdinky. Slevte z hektičnosti dnešní doby... Na druhé straně se zkrátka žije jinak.

Z latexu do zástěry
Postarší prostitutka Yeter (Nursel Köse) den po dni vykládá své vnady v latexovém oblečku do jednoho z oken bordelózního domku na periférii Hamburku. V rodném Turecku nechala mladou dceru. Šlapání chodníku za hranicemi se stalo jedinou možností, jak dospívající Ayten (Nurgül Yesilçay) zaplatit drahá vysokoškolská studia.

Muži přicházejí a zase mizí. Až jednou zastaví své kroky u Yeteřina okna turecký přistěhovalec Ali. Stařík neudrží svou chlípnost na uzdě a stane se pravidelným zákazníkem v domě rozkoše. Na tom by samo o sobě nebylo nic neobvyklého, kdyby jednoho dne Yeter nenabídl, ať se nastěhuje jako jeho družka k němu.

magazin.cz
Aliho syn Nejat (Baki Davrak) zprvu krčí nad novým přírůstkem nos. Brzy však v sobě nachází hluboké sympatie a porozumění. O to více je raněn rychlým zvratem událostí – Yeter vinou Aliho umírá.

Nejat zavrhne otce a vydává se do Turecka hledat Ayten. Netuší, jak marný úkol si vzal na svá bedra. Začíná příběh osudového míjení se na trase Hamburk – Istanbul. Příběh, který zlomí hranici zakázané lásky a přivolá smrtící tragédii…

„Vášeň je sexy“
Tak pravil režisér Akin, hledající představitelku hlavní role. Svou vášnivou bojovnici za lidská práva a svobody našel právě v Nurgül Yesilçay. U nás jí téměř nikdo nezná, nicméně v Turecku platí za nejlepší mladou herečku. Podobně je na tom i Baki Davran. Pokud vám jméno nic neříká, podívejte se na Wolfův revír nebo Místo činu.

Fatim Akin se drží tématiky Turecka vs. EU jako čert vidlí (což prokázal i snímkem Proti zdi). Hlavním hrdinkám připisuje typické atributy té či oné strany a nechává je spolu roztomile zápasit.

Skrze hluboký příběh mezilidských vztahů na pozadí nekonečné turecké byrokracie dokáže vykouzlit dokonalý film.

Sázka na osvědčené herce se vyplatila, retrospektivní pojetí odlehčuje zádumčivý děj. Na druhé straně se nesnaží za každou cenu vyždímat z diváků pláč či smích, naopak. Drží je v krásné hladině melancholie. Nekomerčně vypadající snímek již svému tvůrci přinesl ocenění za scénář v Cannes a další ceny budou zřejmě na obzoru…

Na druhé straně, Auf der anderen Seite, Německo / Turecko 2007, režie a scénář: Fatih Akin, hrají: Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla

Hodnocení: 8/10
V kinech od: 15. 11. 2007

Podívejte se na trailer:

Znáte německou kinematografii?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 16