Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jednotka příliš rychlého nasazení / foto: Shutterstock

Skvělý biják z krvavého maloměsta

Nevěřte příliš idylickým malým městečkům. Kdo ví, co se za nabílenými fasádami a usměvavými tvářemi skrývá. Odhalil to už David Lynch a teď to potvrdil i Edgar Wright.

Je to zvláštní film – jakoby anglickou komedii natočil Tony Scott. Suchý humor posazený spíš na dikci a mimochodných hláškách, je natočený překvapivě dynamickou režií – rozhodně ve srovnání s prvním filmem dua Wright-Pegg: Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead).

V hlavních rolích jsou opět Simon Pegg a Nick Frost, kteří to spolu táhnou už od seriálu Spaced. I když tentokrát ne v rolích flákačů, kteří se musí postavit hordám zombií, ale jako dva příslušníci policejního sboru.

Vyhozen za výkonnost
Simon Pegg je Nicholas Angel, který je od londýnské police „vyhozen“ nikoliv pro neschopnost, ale naopak – je tak výkonný, že všichni kolem něj vypadají jako nýmandi. Proto je odeslaný na malé poklidné městečko, kterému se zločin vyhýbá jako Dracula česneku.

To by mohl být začátek klasické komedie o člověku z velkoměsta, který se učí žít na malém městě a poznává jeho krásy a hodnotu mezilidských vztahů – kdyby ovšem Nicholas Angel nezačal místo toho zjišťovat, že na malém městě není všechno tak idylické, jak by se mohlo zdát. A že vražd tu sice moc není, zato „nešťastných náhod“ je tu víc než dost.

Film je přehlídka známých anglických herců a komiků (Bill Nighy, Jim Broadbent, Steve Coogan, Martin Freeman) a kulometně pálených suchých vtipů. Moc se na nich nebazíruje, jsou z těch, které si člověk vychutná až na druhé podívání… stejně tak jako si užije šplouchance krve, které občas odněkud vystříknou.

Mohl to být dokonalý film
Bizarní anglická detektivka ale v poslední půlhodině přidá na tempu a na střelbě a mění se ve svébytnou poctu slavným akčním bijákům. Tahle část je sice skvělá a monumentální.... ale po sérii brutálních vražd najednou až A-teamovsky krotká.

A dojem z filmu trochu kazí i nastavovaný konec, kam chtěli tvůrci evidentně nacpat ta filmová klišé, která si jim do snímku nevešla. Škoda, mohl to být dokonalý film – takhle je jen opravdu hodně dobrý a filmografii Pegga a Wrighta pořád vévodí Soumrak mrtvých.

Hodnocení: 8/10

Hot Fuzz, Jednotka příliš rychlého nasazení, Velká Británie 2007, režie: Edgar Wright, hrají: Simon Pegg, Nick Frost, Timothy Dalton, Jim Broadbent...

Pořídíte si toho DVD?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 1