Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Warner Bros

Dali byste si lidské maso?

Krvavá romance s Johnnym Deppem, Bonham Carter a několika pěkně ostrými břitvami.

Bylo nebylo, v Londýně 18. století žil holič jménem Sweeney Todd. Život mu nachystal nejednu nepříjemnost, a tak milému holiči časem – lidově řečeno – ruplo v bedně. Touha po pomstě mu zatemnila mozek, nenávist k lidstvu svázala duši a holič místo holení začal podřezávat zákazníkům tepny.

magazin.cz
Nebyl to však žádný hlupák. Pod zákaznickým křeslem sestrojil důmyslné propadliště, ve kterém mizelo jedno tělo za druhým. Jenže, co pak s takovou kupou mrtvol?

Naštěstí  Sweeney potkal paní Neville Lovett. Majitelka krachujícího obchůdku s masovými bochánky („víte kolik dnes stojí maso, pokud vůbec nějaké mají?“) se projeví coby ryze praktická žena. Zákazníci se jen hrnou, netušíc, že ta lahodná směs uvnitř bochánků může být jednou vyrobena právě z nich.

Vrah v divadle i na plátně
Zdá se vám celý příběh jako přemrštěná hororová fikce, o které jste nikdy neslyšeli? Pak věřte, že nejen režisér Tim Burton, ale i leckterý historik by vám razantně vysvětlil, že legenda o Ďábelském holiči z Fleet Street má reálný základ, jen byla později zastíněna obludností ještě větší – Jackem Rozparovačem.

magazin.cz
Filmové zpracování staví na původním již celkem starém muzikálu, jehož prvky se dostanou i do filmu (ne, nepěje se pořád).

O Johnny Deppovi se sice ví, že hrával v kapele, ale zpívat jsme ho ještě na plátně neslyšeli.

Když se ho loni Tim Burton ptal: „Johnny, umíš zpívat?“, odpověděl Depp: „Ještě nevím, musim to teprve vyzkoušet“.  Kupodivu jde však o skvělý zážitek.

Samozřejmě nemůžeme čekat výkon hodný opery, ale hlubokým mrazivým hlasem tak dokonale vystihne ďábelskost své postavy, že nelze než gratulovat režisérovi k dokonalému obsazení. Ostatně, na slabý herecký výkon v tomhle filmu nenarazíte.

Krev, krev, maso
Krom stále zvrhlejšího vražedného řádění se dostane ke slovu i láska, rozproudí se několik vedlejších dějových linií a zmnohonásobí se odbyt masových pochoutek paní Lovett.

magazin.cz
Výsledek? Vzpomeňte si na klasicky Burtonovskou Mrtvou nevěstu, přisypte trochu temnější atmosféry Střihorukého Edwarda, zalijte několika půllitry krve. Do vzniklé směsky zahalte Johnnyho Deppa a Helen Bonham Carter. Kolem rozestavte kulisy starého Londýna – musí vypadat reálně, shnile, ale zároveň vyzařovat romantickou pohádkovost. Pokud se vám tohle všechno povedlo, víte, na co do kina.  

„Přátelé, v tomhle filmu bude moře krve,“ pravil Burton štábu před natáčením. Měl pravdu.

Ne, Sweeney Todd není filmem pro každého. Musíte mít zvláštní vášeň pro poetiku kapek krve, propukající šílenství a hlavně úžasného Johnnyho Deppa. Poté pro vás bude Sweeney Todd – Ďábelský holič z Fleet Street naprostou filmovou špičkou, na kterou půjdete hnedle několikrát.

Sweeney Todd – Ďábelský holič z Fleet Street, USA 2007, režie: Tim Burton, hrají: Johnny Depp, Helen Bonham Carter, Alan Rickman, Laura Michelle Kelly, Timothy Spall, Jamie Cambell Bower…

Hodnocení: 9 / 10
V kinech od: 6.2.2007

Podívejte se na trailer:

Pojdete do kina na Sweeney Todd – Ďábelský holič z Fleet Street?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 81