Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: SXC.hu

Musí skončit muž a žena vždy v posteli?

Mohou být muž a žena přáteli? Tuto otázku si klademe už po tisíce let. A jaká je odpověď?

Po celé generace platí povědomí, že muž a žena přáteli být NEMOHOU! Proč ne? Oba mají dvě ruce, dvě nohy a hlavu, mluví i myslí. Tak jak to, že se přátelství muže a ženy objevuje tak málo? Pokud vůbec. Proč jejich kamarádství společnost netoleruje?

Zkostnatělá společnost
Příčiny tohoto jevu můžeme najít hluboko v minulosti. Bylo to dáno tím, že muži měli ve společnosti vždy dominantní úlohu. Byli pány domu (i tvorstva), vše řídili a obstarávali obživu (jedno zda lovili mamuty, nebo vedli bankovní dům).

Kdežto existence žen byla zredukována jen na plození dětí, péči o domácnost a pohodlí svého živitele. Pokud se šli společně bavit, v jednom koutě stáli muži a věnovali se svým zábavám. Ženy v protějším koutě čekaly, až si jich některý lovec všimne. I jejich ostatní činnosti byly oddělené.

Muži a ženy se spolu nemohli stýkat bez doprovodu. Tehdejší morálka předpokládala, že pokud se ocitnou o samotě a bez dozoru, okamžitě se na sebe vrhnou jako zvířata. Pokud by si muž v případě zkompromitování ženu nevzal, byla odsouzena k doživotní hanbě a samotě. V takovém ovzduší je navazování přátelství opravdu prakticky nemožnou věcí.

Rozdíly mizí
V posledních desetiletích se ale tyto rozdíly ve většině společností stále více stírají a v současnosti dochází i k extrémům, že muži přejímají ženské role a zvyky (například holení ochlupení u metrosexuálů, unisex móda apod.) a naopak.

Před několika desítkami let byla představa ženy ve vedení společnosti prakticky nemyslitelná, dnes to již nikoho neudiví a stále méně mužům vadí, že jim velí žena.

Obě pohlaví spolu pracují, chodí do společnosti, zkrátka se spolu baví. Když si uděláte malý průzkum  v okolí, určitě najdete mezi svými známými případy, které vám potvrdí, že mají kamaráda opačného pohlaví. Budete jim to ale věřit?

Ať se rozdíly stírají jakkoli důkladně a rychle, mezi muži a ženami je něco, co je hlavní příčinou onoho tvrzení, že “nemohou být přáteli“. Nazvěme to sexuálním napětím. Muži a ženy se sexuálně více či méně přitahují a po čase si většinou jeden z nich (nebo oba) začne představovat “jaké by to bylo, kdyby“?

Jak z toho?
Lze se tomu vyvarovat? Aby mezi vámi vznikla sexuální přitažlivost, tomu se zabránit nedá (na to se vás vaše libido prostě nezeptá). Ale na druhou stranu ne každý muž je přitahován každou ženou. Někteří si zkrátka nevoníme. Což je pro vznik přátelství ideální. Pokud se vyhneme sexuálním fantaziím, je mezipohlavní přátelství prakticky zaručeno.

Možnost druhá je, že v případě, když začneme uvažovat o onom “co by, kdyby”, si rozmyslíme, zda chceme kamaráda či milence. Stojí nám za ztrátu blízké osoby, které důvěřujeme, nový milenec nebo milenka? Nechceme vás nijak ovlivňovat, ale statisticky je přátelství trvalejší než láska.

Jaké je tedy odpověď na úvodní otázku? Ano, přátelství muže a ženy je možné. Ale je ho jako šafránu…

Co myslíte, mohou být muž a žena přáteli?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 148