Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: SXC.hu

Neustýlejte! Budete zdravější...

Každé ráno po sobě ustelete postel? Chyba! Mnohem lepší pro vaše zdraví je totiž nechat ji rozházenou...

Vědci zjistili, že když si ráno po sobě neustelete postel, děláte vlastně něco pro své zdraví. Výzkum totiž prozradil, že ačkoliv neustlaná postel naše oči nepotěší, nelíbí se v ní ani běžným prachovým roztočům, kteří jsou častou příčinou astmatu a různých alergií.

Studie Kingston University objevila, že roztočům teplé a suché prostředí neustlané postele vůbec nedělá dobře. Průměrná postel přitom může být domovem až jednoho a půl miliónu prachových roztočů. Roztoči, kteří jsou kolem 420 mikrometru velcí, tedy spíš malí, se živí šupinkami lidské kůže a vylučují alergeny, které lidé během spánku vdechují. Teplé a vlhké podmínky obydlené postele jim vyhovují, ale když je v posteli sucho, roztoči moc rádi nejsou.

Vědci proto vytvořili počítačový model, kterým znázornili, jak změny v bytu mohou zmenšit počet roztočů v postelích. "Víme, že roztoči přežívají tím, že si berou vlhkost z atmosféry. Něco tak prostého, jako během dne nezastlaná postel, může vést k dostatečnému vysušení ložního prádla a matrace, aby roztoči dehydrovali a uhynuli," říká doktor Stephen Pretlove.

Budete nyní stlát postel, nebo ne?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 157