Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Spermie / foto: shutterstock

Alergie na spermie. Jak na ni?

Řekla jste někdy partnerovi, že jste na něj alergická? Pokud se dlouho snažíte o dítě a nejde vám to, je možné, že jste na něj alergická doslova. Totiž na jeho spermie...

Spermie jsou nositelem poloviny genetické informace. Jejich životnost a životaschopnost je nutností k tomu, aby dospěly k vajíčku a oplodnily ho. Stále častěji se však u žen objevuje imunitní reakce, která způsobí, že ženské tělo spermie odmítne a zlikviduje je jako cizorodou látku.

 

Tento imunitní systém sice může vypadat jako skvělá antikoncepce, ale v momentě, kdy dvojice začne toužit po dítěti, stane se jejich noční můrou. Proč ale ženský organismus odmítá přijmout spermie?

 
Více příčin

Příčin je zřejmě víc. Bezpečná hormonální antikoncepce umožňuje nechráněný pohlavní styk a tím se často vystavuje poševní sliznice častému kontaktu se spermatem. Při častém kontaktu a současném dráždění nebo i drobném poranění poševní sliznice, si imunitní systém ženy může vytvořit obranné reakce na ejakulát.

 

Další možnou příčinou alergie je složení mužského ejakulátu. V průběhu života jsme vystaveni působení mnoha tisícům druhů chemických látek. Dostávají se do našeho organismu z potravin, vzduchu, vody. Následně se dostávají do sekretů vylučovaných lidským organismem. Jako součást mužského ejakulátu tak můžou v těle ženy vyvolávat alergii a spouštět tak její obranné mechanismy.

 

Jaká je prevence a léčba?

Z pohledu moderní medicíny je to chráněný pohlavní styk a užívání kortikoidů, které zabraňují alergickým reakcím.

 

Tradiční čínská medicína doporučuje zklidnění imunitního systému pomocí akupunktury, vhodně zvoleného jídelníčku a užívání správných bylin.

Setkali jste se s něčím podobným?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 64