Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Lékařské vyšetření / foto: sxc.hu

Pěkně v klídku. Jinak hrozí rakovina!

Stres v práci dramaticky zvyšuje možnost vzniku rakoviny prsou. Vyplývá to z nové lékařské studie, která popírá dřívější výzkumy, které nenašly souvislost mezi stresem a rakovinou prsu.

Na rakovinu každým rokem zemře 12 tisíc žen, více než 44 tisíc jich onemocní. Ačkoliv procento vyléčených neustále roste, stejně tak narůstá i počet žen, u nichž se nemoc vyvine. Dosud se za hlavní příčiny považovaly konzumace alkoholu, obezita a další věci z oblasti životního stylu. Zdůrazňoval se i vliv životního prostředí.

 
Riziko o třetinu větší

V posledních výzkumech se vědci zaměřili i na stres. Může být nebezpečný? Odpověď zní ano. Podle studie, která začala před třemi lety, je riziko rakoviny prsu až o třicet procent větší u těch žen, které mají stresující zaměstnání.

 

Důvod, proč může stres zvyšovat riziko, je zatím nejasný. Podle některých teorií, které zatím nebyly potvrzeny, může stres zapříčinit změnu chování žen, které si pak osvojují nezdravé návyky. Například kouří, necvičí, méně se o sebe starají.

 

Stres navíc může oslabovat imunitní systém. To potvrzují i nedávné výzkumy, podle nichž dlouhé hodiny strávené v práci a stres na pracovišti může u žen uspíšit menopauzu a u těhotných může vést až k potratu.

Stresujete se v práci nebo ve škole?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 24