Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Cukrovinky / foto: sxc.hu

Méně cukrovinek a budete žít déle

Vědci zjistili, že menší spotřeba cukru vede k prodloužení života. Podle studie může omezení glukózy (cukru, který se vyskytuje např. v cukrovinkách a dodává tělu rychle dostupnou energii) prodloužit život až o 25 procent.

Je ale nutné dodat, že experimenty byly zatím prováděny jen na červech. Jde o proces, při němž se zvedá hladina "volných radikálů", tedy nestabilních molekul, které mohou poškodit tělo a lidé se jich často snaží zbavit tím, že konzumují jídlo bohaté na antioxidanty jako například vitamín E.

 

Jak uvádí agentura Reuters, omezení přísunu glukózy napřed sice vede ke hromadění volných radikálů, ale pak si proti nim červi vybudovali trvalé obranné systémy.

 

Michael Ristow, endokrinolog na Univerzitě v Jeně, který studii vedl, uvedl: "Během tohoto procesu červ produkuje více volných radikálů, které aktivují jeho obranný systém. Takže něco špatného nakonec vede k povzbuzení něčeho dobrého."

 

Dodal, že tělo sice potřebuje glukózu, ale příliš cukru škodí. Vědci už dlouho vědí, že omezení přísunu kalorií u červů i opic vede k prodloužení života, ale až tato studie ukázala, že klíčovou roli v tomto procesu hraje glukóza.

Přestanete nyní raději mlsat?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 86