Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Soud / foto: shutterstock

10 nejabsurdnějších britských zákonů

Málo známé rozhodnutí, kterým se lidem zakazuje umírat v parlamentu, bylo zvoleno nejabsurdnějším kouskem britské legislativy.

Na druhém místě je zákon, který ustanovuje, že nalepit poštovní známku obráceně, tedy hlavou panovníka, který na ní je zobrazen, dolů, se rovná velezradě.

Pochybná pocta zvolení nejabsurdnějším právem mimo Velkou Británii se dostala zákonu státu Ohio, kde je nelegální opíjet ryby. Celkem 3 931 lidí vybíralo zákony z předem připraveného seznamu. Dohromady 27 procent tázaných si myslelo, že zvítězit si zaslouží zákaz umírání v parlamentu (už jen otázka potrestání viníka je dost složitá), kdežto 7 procent se klonilo na stranu poštovní velezrady. Čestné třetí místo vybojoval zákon, který říká, že v Liverpoolu smí nahoře bez chodit jen prodavačka v obchodě s tropickými rybičkami.

Z méně známých zákonů, které se umístily v první desítce, jmenujme dále například zákaz pojídání biskupského chlebíčku na Štědrý den a zákaz vstupu do parlamentu v brnění. Bezmála polovina tázaných se přiznala k tomu, že první z nich už mnohokrát porušila, druhý však (kupodivu!) nikdo. Mezi bizarními zákony, které platí mimo Velkou Británii, si své příznivce našel i ten, který ve Francii zakazuje pojmenovat prase "Napoleon", alabamský zákaz řízení se zavázanýma očima a floridský zákon, který zakazuje svobodným ženám seskakovat padákem v neděli.

Top 10 nejnesmyslnějších britských zákonů:

1. Je protizákonné umírat v parlamentu během jeho zasedání (27 %).
2. Nalepit poštovní známku s obrázkem panovníka či panovnice hlavou dolů rovná se velezradě (7 %).
3. Jediná žena, která v Liverpoolu smí chodit nahoře bez, je prodavačka v obchodě s tropickými rybičkami (6 %).
4. Je zakázáno pojídat biskupský chlebíček na Štědrý den (5 %).
5. Pokud vám někdo ve Skotsku zaklepe na dveře a žádá, aby směl použít váš záchod, musíte mu vyhovět (4%).
6. Ve Spojeném království smí těhotná žena vyhovět hlasu přírody kdekoliv, což zahrnuje i užití policejní helmy jako improvizovaného nočníku (4%).
7. Hlava jakékoliv mrtvé velryby nalezené na britském pobřeží se automaticky stává majetkem krále, ocas pak patří královně (3,5 %).
8. Je protizákonné nesdělit bernímu úředníkovi vše, co mu nechcete říct, ale není proti zákonu neříci mu informace, které vám nevadí, že bude vědět (3%).
9. Zákon zakazuje vstup do parlamentu v brnění (3%).
10. Je zcela legální zavraždit Skota, který se nachází ve starodávném městě Yorku, ale jen v případě, že je ozbrojen lukem a šípy (2%).

Co na podobné zákony říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 207