Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Spermie / foto: shutterstock

Jíte čokoládu? Budete mít holku

Traduje se, že jídlo ovlivňuje to, co se vám narodí. Přesněji, to co jí nastávající matka. Když do sebe cpe hodně čokolády, bude to prý holčička, když červené maso, bude to naopak klučina.

Vědci nyní uvedli, že na takových povídačkách může být i něco pravdy. Tedy alespoň ve světě myší. Zjistili totiž, že myši s nízkou hladinou krevního cukru – což je indikátor stravy s vysokým podílem cukru – produkovaly podle nich více ženského než mužského potomstva.

 

Dvacet myších samiček dostávalo od výzkumníků steroid dexametazon, který udržoval jejich hladinu krevního cukru nízko. Pohlaví z jejich vrhu pak srovnali s potomky dvaceti myší, které se stravovaly zcela normálně. Právě těm se ve třiapadesáti procentech narodily myší ratolesti s mužským pohlavím. V případě myší na steroidech to bylo pouze 41 procent.

 

To podle vědců z Univerzity Pretoria v Jihoafrické republice potvrzuje, že vyšší podíl cukru ve stravě vede k větší pravděpodobnosti narození potomka ženského pohlaví. Platí to však i v lidském světě? Elissa Cameron, která projekt vedla, si není zcela jistá.

 
Které spermie uspějí?

Je známo, že pohlaví muže či ženy určuje chromozom, který je obsažen ve spermatu. X znamená dívka, Y chlapec. Proto mají ženy dva chromozomy X. Jenže strava může mít u mužů vliv na to, jaké chromozomy si jejich spermie přibalí na cestu. Stejně tak může podle nedávných studií jídlo ovlivnit i prostředí v děloze a určí tak, které spermie uspějí. Zda ty s mužskou, či ženskou genetickou informací.

 

Profesorka Cameron potvrdila, že její práce zvýšila možnost vlivu jídla na podíl žen a mužů v populaci. „Také to nabízí možnou odpověď na klíčovou otázku evoluční teorie – porozumění mechanismu toho, jak si zvířata dokáží ´vybrat´ pohlaví svého potomstva,“ uvedla vědkyně.

Jakému jídlu nyní dáte přednost - čokoládě, nebo masu?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 119