Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Kocovina / foto: shutterstock

Jak zabít kocovinu?

Dnes je Silvestr a to znamená oslavy, alkohol a… ráno kocovinu. Poradíme, jak na ni!

Tohle zažil každý. Ráno po skvělém večeru podporovaném alkoholickými povzbuzovadly rovná se peklu. V hlavě permoníci, žaludek jak na vodě, žhavé dráty místo svalů. IQ se sníží o třicet bodů a v duchu prosíme ten parní válec, co nás přejel, aby to udělal ještě jednou a definitivně.


Krátce – kocovina! Co ji způsobuje? Kromě dehydratace organismu se poslední objevy přiklánějí k detoxikaci organismu.Skutečně špatně se nám udělá ve chvíli, kdy začne klesat hladina alkoholu v krvi.


Při konzumaci se alkohol v játrech přeměňuje na acetaldehyd. Toxiny, které jsou v každém alkoholu, vstoupí do krve. Náš imunitní systém se jim brání tím, že vypustí citokiny, které způsobí v těle zánět. Ten pak vyvolává bolest hlavy a těla, zažívací potíže.

 
Jak jí předcházet
  • Jediná skutečně účinná rada zní – nechlastat! Ale kdo se tím má řídit…
 
A když už musíme (čti chceme)?
  • magazin.cz
    Než vyrazíte na večírek, pořádně se najezte. Něco zobejte i v průběhu konzumace, nejlépe mastnější pochoutky. Doporučuje se vypít před tahem lžíci oleje nebo sníst kousek špeku.
  • Než vyrazíte, dopřejte svému tělu vitamín C, totéž udělejte, než si půjdete lehnout.
  • Nešetřete na kvalitním alkoholu. Neznačkový alkohol se vám ráno připomene dvojnásob.
  • Omezte kouření.
  • Prokládejte alkoholické nápoje nealkoholickými. Každou sklenku vína i piva, o panácích nemluvě, zapijte minerálkou nebo vodou.
  • Nemíchejte. Vyberte si jeden oblíbený drink a toho se držte.
  • Až dorazíte domů, vypijte alespoň půl litru vody (nebo lépe - vypijte, co se do vás vejde). Pomůže, když do něj vymačkáte citron. Pokaždé, když se probudíte, znovu pijte. A ráno zase. Vodu, neslazenou minerálku. Rozhodně se vyhnět nápojům s obsahem kofeinu, protože ten odvodňuje organismus a tu službu vám už ve více než bohaté míře udělal alkohol.
  • Když se ráno probudíte, přemožte se a jděte se projít. Pohyb rozproudí krev a pomůže k lepšímu odbourávání alkoholu. V menší míře totéž udělá i sprcha.
  • Doplňte cukry. Tělu chybí energie, tu rychle doplníte cukry. Snězte lžíci medu, nebo si med rozmíchejte ve vlažné vodě a vypijte.
Pomůže věda?
V posledních letech se na trhu objevily i zázračné preparáty, které kocovině prý zaručeně zabrání. Jak všichni asi tušíte, je to reklamní blábol. To jediné zaručené proti kocovině jsme popsali na začátku. Ale!

Preparáty jako Antiethanol 007, Prevento a podobně se berou ještě před začátkem konzumace a doplňují se během ní. Chrání játra a napomáhají odbourávání toxinů v těle. Sice kocovině nezabrání, ale pomohou k jejímu odbourávání a rychlejšímu ozdravení organismu.
 
Zaručené recepty
Existuje clá škála lidových zaručených receptů, které kocovinu zabijí. A nutno dodat, že některé i fungují, i když odporují všem chemickým i medicínským zákonům. Zde jsou některé z nich:
  • Vyprošťovák - nejlíp se osvědčuje malá Plzeň, ale službu splní i jiné pivo. Ale Plzeň je nejméně kyselé pivo a proto nedráždí žaludek. Částečně zmírní klesání alkoholu v krvi.
  • Mléko - má mírnit kyselost v žaludku, ale spíš se v něm srazí.
  • Kafe - prohlubuje dehydrataci organismu a je kyselé. Ale někteří na něj nedají dopustit.
  • Česnečka - vyhřeje žaludek a zklidní jej. Dodává vitamíny a váže na sebe toxiny.
  • Šumivý acylpyrin - prohloubí žaludeční nevolnost a může způsobit krvácení sliznice.


Nezačínejte Nový rok pohledem do záchodové mísy! Znáte to, jak na Nový rok…

Jaká byla vaše nejhorší kocovina?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 169