Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: ShutterStock.com

Začnou nám brzy stroje číst myšlenky?

Zařízení schopné číst lidské myšlenky a zobrazovat je jako obrázky na monitoru je zas o krůček blíže k realitě. Vědcům se totiž podařilo dekódovat mozkové signály spojené s lidskými představami.

Hledání emocí
Výzkumný tým z Univerzity v Glasgowě ukazoval šesti dobrovolníkům obrázky lidských tváří vyjadřujících rozdílné emoce jako je radost, strach nebo překvapení. V sérii pokusů pak náhodně zakrýval části obrázků tak, aby byly vidět třeba jenom oči, nebo ústa. Účastníci pokusu pak měli identifikovat zobrazované emoce, zatímco elektrody připojené k jejich hlavě snímaly a měřily mozkové vlny. Vědci pak mohli pozorovat, že mozkové vlny se významně mění podle toho, na jakou část tváře se osoba dívá.

Na podobném principu snímání mozkových vln pracuje taktéž lékařské vyšetření magnetickou rezonancí. Z pozorování vyplynulo, že informace nesená signálem mozkové vlny je rozeznatelná pomocí fázového a frekvenčního kódování, méně často pak i pomocí amplitudové modulace nebo silou signálu.

magazin.cz

Odkrytí informací
Vedoucí studie, profesor Philippe Schyns, k tomu řekl: „Je to trochu jako odemykání zakódovaného televizního kanálu. Předtím jsme mohli najít signál, ale nedokázali jsme sledovat jeho obsah. A nyní můžeme. Dříve jsme byli schopní najít EEG aktivitu v určitých mozkových oblastech, pokud člověk vykonával nějaké úkoly, avšak nevěděli jsme, jaká informace je těmito mozkovými vlnami přenášena. Nyní jsme našli způsob, jak toto sdělení identifikovat.“

Profesor Schyns také řekl, že studie odhalila, jak se mozek dokáže naladit na rozdílné vzorce mozkových vln a zakódovat do nich různé vizuální rysy.

„Je to trochu jako kódování rádiových vln různých rádiových stanic v různých frekvenčních pásmech,“ dodává. „Naše práce má velký potenciál pro vývoj počítačů přímo ovládaných lidským mozkem.“

A co vy? Chtěli byste, aby počítač dokázal rozpoznat, co se vám děje v hlavě, když přijdete ráno do práce?

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 3