Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Dobrá společnost / foto: shutterstock

Podivné fóbie: ze sexu, mladých, žluté...

Jasně, všichni známe strach z pavouků, ze samoty, celou řadu nejrůznějších fóbií. Ale věděli jste, že existují například i fóbie z předmětů na pravé straně těla, z teenagerů, poezie, jmen, ze žluté apod.?

Máte strach z dlouhých slov, děsí vás sáhodlouhé shluky písmen jako např. „nejobshospodařovávatelnější“? Tak to trpíte jednou z desítek či stovek různých fóbií. Ironií osudu je, že právě tahle fóbie má pořádně dlouhý název a je dokonalým jazykolamem. Jmenuje se totiž hippopotomonstrosesquippedaliophobia. Neuvěřitelné? Ale je to tak!

 

Podobně šílený název má i obava z čísla 666. Ta se nazývá hexakosioihexekontahexaphobia.

 
Vymluvte se

Fóbií je tolik, že jejich používáním se můžete vymluvit prakticky na cokoliv. Nechcete se koupat či mýt a raději chodíte s nánosy špíny a potu? Máte přece fóbii z mytí a koupání. Nechcete zhasnout lampu? Trpíte strachem ze tmy. Odmítáte okurky? Máte totiž strach z kyselosti a kyselých věcí.

 

Nechodíte ven? Zoufáte si v open-space, tedy obrovských kancelářských prostorách neoddělených přepážkami či zdmi, nebo ve škole? Chodíte dokonce za školu? Pak tedy jednoznačně trpíte strachem z otevřených prostorů, fóbií z davů a tlačenic, z veřejných míst, což mohou být třeba i nákupní centra.

 

Existuje spousta nejrůznějších obav. Třeba i z přecházení ulice, ze slepic, názorů, prachu, chození, řízení auta, česneku, květin, z toho, že na vás někdo sáhne, z mužů, čísel, opačného pohlaví, hvězd, fléten, ze zlata, z břichomluveckých panenek, ze sama sebe, voskových figurín, z polární záře…

 
Další čekají

Při pročítání seznamu nejrůznějších fóbií přijdeme na to, že zatímco řada z nich má poměrně opodstatněný důvod, jiné jsou přinejmenším bizarní. Právě ve světle takových fóbií jsou obavy z nezdaru, létání či krachu poměrně nudnou záležitostí.

 

Zatímco odontophobii má skoro každý, octophobia je celkem ulítlá. Co ta dvě hnusná cizí slova znamenají? To první strach ze zubaře, to druhé pak obavu z čísla osm. Poměrně rozšířená i v českých krajích je pentheraphobia, jinak řečena strach z tchýně.

 

Pokud vám někdo dlouho nezvedá telefon, je možné, že se nezapírá, ale trpí telephonophobií, strachem z telefonů. Kamarádku či kamaráda s xanthophobií nenuťte nosit žlutou, má z ní totiž obrovský strach. Existuje dokonce i tzv. valonphobia, což je prapodivná obava z francouzsky hovořících Belgičanů.

 

Strach vzbuzují i neškodní klauni (coulrophobia) a dokonce i řada z vás, teenagerů. Ta se nazývá ephebiphobia. Ačkoliv to může vypadat, že fóbií už je tolik, že jen tak nějaká další nepřibude, podle magazínu New Scientists ještě mnoho různých obav naopak čeká na své objevení a oficiální pojmenování.

Seznam dosavadních fóbií najdete zde.

Čeho se bojíte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 210