Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: ShutterStock.com

Mobil lze nabíjet i vlastním tělem

Speciální šortky a spací pytel dokážou energií produkovanou lidským tělem nabíjet mobilní telefon.

Jakmile vyrazíte na delší čas do přírody, nebo třeba na oblíbený hudební festival, mohla by vám brzy chybět šťáva do mobilního telefonu. S výdrží baterií dnešních smartphonů by to ani nebylo nic divného. Jak si ale baterku dobít uprostřed divočiny? Co třeba do baterie převést energii vlastního těla?

Právě takovou myšlenku se rozhodl realizovat mobilní gigant Vodafone ve spolupráci s univerzitou v Southamptonu. Výsledkem vědeckého snažení jsou dvě neobvyklá nabíjecí zařízení. Jedno se skrývá v kapse jeanových šortek a druhé v teplém spacím pytli. Každé využívá jiný druh lidské energie a oba dokážou částečně dobíjet baterii v mobilním zařízení.

magazin.cz

 

Power trenky

Látka pro střih Power Shorts, jak jsou označeny nabíjecí kraťasy, je utkána ze speciálního feroelektrického materiálu, jehož vlákna tvoří pěnovou strukturu. Jakmile si šortky oblečete a začnete se pohybovat, látka sbírá vaši kinetickou energii pouze tím, jak se natahuje a deformuje. Elektrická energie pak vzniká díky piezoelektrickému jevu, který zjednodušeně řečeno využívá stlačování mezer v pěnové struktuře materiálu. Pak už stačí připojit mobil do konektoru v zadní nabíjecí kapse, kam se energie hromadí. Podle vědců celodenní aktivní nošení šortek umožní nabíjet připojené zařízení po dobu čtyř hodin.

 

Power pytel

Nabíjecí spací pytel využívá tepelné energie lidského těla produkované ve spánku. Vznik elektrické energie ohříváním popisuje tzv. Seebackův termoelektrický jev, díky němuž je rozdíl teplot speciálního materiálu přímo přeměňován na elektrické napětí. Spacák je ušit z několika vrstev, které vedou teplo ke speciálnímu termoelektrickému modulu, kde dochází k přeměně energie. Konektor pro nabíjení je vyveden do nabíjecí kapsy na horní straně spacáku a za jednu noc dokáže nahromadit energii pro jedenáct hodin nabíjení.

magazin.cz

 

„Pro naše nabíjecí kapsy zkoumáme dvě specifické technologie – termoelektrický a kinetický sběr energie,“ popisuje výzkum Prof. Stephen Beeby ze Southamptonské univerzity. „Obě představují výzkum chytrých tkanin na té nejvyšší úrovni. V tomto případě se soustředíme na integraci těchto látek do spacího pytle a stylových šortek.“

Christian Cull z Vodafonu k tomu dodává: „Snažíme se vyrobit praktické a zároveň vzrušující řešení problému s nabíjením mobilních zařízení během dlouhých akcí v přírodě. Doufáme, že lidé spoutají energii ve svých kapsách a budou moci chatovat, posílat smsky, brouzdat po webu i fotografovat třeba i během celého open air festivalu.“

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 1