Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Robot / foto: sxc.hu

Video: robot jako domácí mazlíček

Vědci si berou příklady z přírody a vytvářejí podle nich jak design, tak chování novogeneračních robotů. Na to, že jsou teprve na začátku, působí výsledky hodně přesvědčivě.

Robotičtí vědci brzy přišli na to, že nejlepší je inspirovat se něčím, co přežilo milióny let evoluce, popřípadě sedm dní stvoření – záleží na úhlu pohledu. A tak vznikají nesmírně zajímavé prototypy robotů. Nikoliv těch typicky japonských, jež se ze všeho nejvíce snaží kopírovat člověka, ale zatím se jim to spíše nedaří, nýbrž zvířecích.

Vědátoři se nesoustředí na vytváření jakéhosi mozku či umělé inteligence pro své hračky, ale snaží se o co možná nejvěrnější tvar, způsob pohybu a také chování v nejrůznějších situacích.

Tak třeba mlok

magazin.cz
Například si vzali jeden druh mloka, začali ho zkoumat a poté, co měli dostatečnou představu o jeho „funkcích“, vytvořili umělou variantu. Ta je ovládána elektromagnetickými signály vycházejícími ze speciálního laptopu.

Robot dokáže úplně vše, co klasický mlok – zcela plynule přechází z chůze do módu plavání, je schopen měnit rychlost či směr. Jelikož jde o věrnou kopii, umožňuje tato dalším vědcům lépe pochopit pohyb takto stavěných, čtyřnohých zvířat.

Na videu si můžete všimnout i opravdu unikátního robota, který sice nemá přímo přírodní předlohu, ovšem je postaven na bázi genetických mechanismů přizpůsobivosti. Skládá ze z mnoha krychlových částí, jež mají prakticky neomezenou schopnost se skládat do všemožných tvarů. Jakmile připevněná čidla zjistí překážku, robot se sám od sebe dokáže přestavět tak, aby ji překonal.

Nezbývá než konstatovat, že robotická věda od prvotních pokusů udělala pár tisíc světelných kroků vpřed. Dnes už lze skutečně racionálně přemýšlet o tom, kdy někoho napadne dát schopné robotické hračce do rukou zbraň a vyslat ji proti lidskému druhu.

Video

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 29