Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Google vs Wikipedia / foto: Shutterstock

Google znovu útočí, teď na Wikipedii

Pro megakoncern Google začíná platit, že neexistuje odvětví, ve kterém by nezapustil své kořeny.

Navíc tam, kde se objeví, obvykle rychle zvítězí. Bude to i případ internetových encyklopedií, kde dosud kraluje Wikipedia?

Wikipedia ví vše
Značka Wikipedia je dnes možná neméně slavná než Google. Každý, kdo touží po vědění či jakkoliv banální informaci, dobře ví, že se na tento zdroj může kdykoliv obrátit.

Ještě úžasnější je přitom způsob, jakým Wikipedia vzniká. Na tvoření hesel se totiž může podílet každý. Takovou spoustu informací by stěží dokázal shromáždit sebelepší tým najatých pracovníků. Každý člověk má přehled pouze v omezené oblasti, dohromady to dává ale neuvěřitelnou spoustu informací.

Ano, je to dvousečná zbraň – zdroje nemusí být tak docela erudované a sítem editorů může proklouznout i nějaká ta dezinformace. Výhody však vítězí.

Od samého počátku je Wikipedia koncipována jako nevýdělečná studnice vědění. Nutné práce jsou prováděny za dobrovolné příspěvky bohatších čtenářů a spolutvůrců.

A co Knol?
Google jde na věc jinou cestou. Pochopitelně chce vydělávat. To znamená zapojení reklamy, v horším případě omezení nezávislosti.

Zatímco Wikipedia je dílem miliónů anonymních přispěvatelů, bude Knol postaven právě na autorství textů. Každý na světě tedy bude vědět, že jste příspěvek napsali vy. Podle zástupců Google to přispěje k větší morálce autorů. Ti zkrátka pod svým jménem nebudou chtít vystavovat bláboly.

S takovou ale nepřipadá v úvahu dodatečná editace hesel. Ta bude možné pouze hodnotit a komentovat. Špatně oznámkované příspěvky zmizí v propadlišti dějin.

Google si od svého počinu slibuje také přilákání vědeckých elit. Předpokládá, že se budou chtít prezentovat širokému spektru zájemců a dá jim k tomu prostor. Na oplátku získá hodnotné práce.

Část reklamních příjmů by měla plynout i samotným autorům – podle toho, jak budou jejich výtvory populární.

Google je silnou společností, ovšem je otázkou, zda se mu podaří pokořit zavedený fenomén Wikipedie. Co myslíte vy?

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 67