Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Orbita / foto: shutterstock

Papírová vlaštovka poletí z vesmíru

Na poněkud ztřeštěný pokus přišel japonský profesor vesmírné techniky. V dlouhodobějším horizontu by prý mohlo jít o důležitý příspěvek ke konstrukci vesmírných korábů budoucnosti.

Snad neshoří

magazin.cz
Malé letadélko má kulatý nos, jeho konstrukce je tvořena papírem s nehořlavou upravou a vnitřek je vyplněn silikonem. Podle testů by díky těmto vlastnostem mělo přežít sestup z vesmírné stanice ISS (International Space Station) až k Zemi.

Sotva bude letadlo spuštěno ze stanice, která se nachází ve výšce kolem 400 kilometrů, dosáhne rychlosti odpovídající 20 Mach. Rychlost by měla ale postupně klesat – v horních částech zemské atmosféry už bude dosahovat „pouhých“ 7 Mach.

Menší model letadélka byl nedávno testován na tokijské univerzitě. Při zkouškách se podařilo dosáhnout právě rychlosti 7 Mach, při níž teplota papírového výrobku kolísala mezi 200 a 300 stupni Celsia.

Bude hlásat mír
„Jsme si jisti úspěchem,“ říká profesor Shinji Suzuki z tokijské univerzity. „Náš astronaut Koichi Watata se letos dostane na misi na ISS a vezme letadélko s sebou. Tato technologie využívající převážně papír může být v budoucnu použita ve vývoji nových přepravovacích prostředků.“

„Chceme, aby posádka na letadélko napsala mírové poselství. Nevíme, kde na Zemi přistane, ale bylo by krásné poslat zprávu komukoliv, kdo ho najde,“ dodává profesor.

Nebude to ale jen zpráva o míru, co si nálezce přečte. Profesor Suzuki do letadélka vloží mnohojazyčný leták, který by měl šťastlivce přimět, aby toto novověké vesmírné plavidlo odevzdal zpět do rukou výzkumníků na další prozkoumání.

Co si o tom myslíte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 82