Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vrtulníkem na svah / foto: Archiv

Na sjezdovku rovnou z vrtulníku

Už máte plné zuby přeplněných sjezdovek v zimních střediscích? Chcete změnu, ale nevíte jakou? A vyzkoušeli už jste heliski? Vznést se ve vrtulníku a pak se spustit na neporušený sníh opuštěného svahu…

Je to skvělý pocit, pokud ovšem nemáte strach z létání. Potom pro vás bude jedna část heliski naprostým utrpením. Helikoptéra vás totiž vždy vyveze na opuštěné svahy mimo sjezdové tratě. Vysokohorský terén je tu jen pro vás.

 

Vrtule se pomalu roztáčejí. Pak nabírají rychlost a randál v kabině vzroste natolik, že slovíčko hluk je jen chabým eufemismem. Když už listy vrtule ani nevnímáte, najednou ucítíte pod sebou prázdno. Jste ve vzduchu. Helikoptéra pomalu stoupá na místo určení. Adrenalin pomalu roste, stejně jako metry od pevné země. A pak najednou jste na místě.

 

Vrtulník se snese do bílé pokrývky a zatímco vrtule rozfoukává sníh do bílých oblak, jeden lyžař za druhým palubu helikoptéry. Pak hluk znovu vzroste a pilot i se svým strojem mizí na modré obloze. Teď už je to jenom na vás, jiná volba než sjet tenhle zatracený kopec na lyžích neexistuje.

 

I když nejste reprezentanti

Nad horami je náhle naprosté ticho. Slyšíte jen křupání sněhu pod lyžemi a dech svých společníků. Asi nic nepřekoná vzrušení z heliski. Že ho nikdy nezažijete? Že nejste dobří lyžaři? Ale s tím si vůbec nelámejte hlavu. Tou dobrou zprávou je, že pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si tenhle adrenalin dopřát, i když nelyžujete zrovna jako rakouští reprezentanti.

 

Domovem heliski je Kanada, která nabízí mnoho možností, jak strávit každý den v týdnu na jiném kopci. Ale tahle zábava se neomezuje jen na zámoří, je dostupná i v Evropě a dalších kontinentech. Pro Čechy jsou v tomhle ohledu nejdostupnější samozřejmě Alpy.

 

Při heliski je samozřejmě vždy třeba počítat s určitým nebezpečím. Může být špatné počasí, mohou padat laviny, proto operátoři heliski vždy s výpravou vysílají kvalifikované horské vůdce.

 
Vybavení pro bezpečí

Každý účastník navíc dostane krátké školení o nebezpečích, která na horách hrozí. Dostanou také vybavení, které jim v případě nehody či laviny může pomoci. Například lokátor, díky němuž mohou záchranáři nalézt ztraceného lyžaře.

 

Vůdci jsou navíc v radiovém kontaktu se základnou. Před odletem také bedlivě zkoumají povětrnostní podmínky a vyhodnocují riziko, které ve zvolené oblasti hrozí. Jen za podmínky, že shledají vše bezpečné, povolí let na „kopec“. To oni mají poslední slovo, nikoliv účastníci výpravy.

 

Heliski nejsou levnou záležitostí. Jednodenní heliski se třemi starty helikoptéry v Itálii stojí pro jednoho okolo 360 eur, pokud se vás v kabině vrtulníku sejde sedm. Když bude skupina tříčlenná, cena se pohybuje okolo 440 eur. S větším počtem dnů ceny klesají a například při šestidenním heliski v Alpách zaplatíte necelé dvě tisícovky eur. Záleží však vždy na operátorovi, kterého si vyberete.

Vyzkoušeli byste si heliski?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 40