Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Historie antikoncepce / foto: shutterstock

4 metody středověké antikoncepce. Jak se lidé dříve chránili před početím?

Co se týče sexu, měla středověká církev jasno – je přípustný jen mezi manžely a jen za účelem plození dětí. Jenže lidské pudy byly často silnější než náboženská pravidla, a tak bylo třeba přistoupit k antikoncepčním metodám.

Utajování

Porodit dítě mimo svazek manželský mělo pro středověkou ženu obrovskou dohru. Naprosto si zničila svou reputaci i šanci na to, že se někdy dobře provdá. Proto se někdy místo antikoncepce jako takové uchylovaly ke skrývání těhotenství a porodu, ať už speciálními korzety či volnějšími šaty nebo jednoduše odcestováním na několik měsíců. Po porodu se svého dítěte vzdaly a pokračovaly ve svém životě. Nutno podotknout, že takové skrývání si mohly dovolit jen dívky z dobře situované rodiny.

Těhotenství ve středověku se často tajilo
Těhotenství ve středověku se často tajilo – Zdroj: Shutterstock.com

Spermicidy

Dnešní spermicidy obsahují chemikálii nonoxynol-9, ty středověké se musely spolehnout na rostlinné a živočišné produkty. Většinou se jednalo o směs rozdrcených částí rostlin a zvířecího trusu. Další metody doporučovaly ženám vložit si do pochvy před stykem kus látky namočený v medu nebo octu.

Bylinky pro přivolání menstruace

Už ve středověku se pochopitelně vědělo, že absence menstruace je jedním z prvních příznaků těhotenství. A tak se ženy snažily po styku menstruaci přivolat, respektive vyvolat potrat bylinami. Mezi ty nejčastěji používané patřila petržel, divoká mrkev, polej obecná, lékořice nebo pelyněk. Mnoho z používaných rostlin je dnes v těhotenství silně nedoporučováno.

Bylinky pomáhaly s nechtěným početím
Bylinky pomáhaly s nechtěným početím – Zdroj: Shutterstock.com

Kondomy ze zvířecích střev

Všechno ale nebylo jen na ženách. Možnost se chránit proti nechtěným potomkům měli ve středověku i muži, a to pomocí kondomů. Jak se později ukázalo, navíc zabraňovaly přenosu pohlavích nemocí. Kondomy se ale dřív vyráběly ze zvířecích střev, především ovčích, telecích nebo kravích. Přivazovaly se tenkou šňůrkou. Byly ovšem dostupné jen vyšším společenským třídám a obecně se netěšily velké oblibě. Jejich pověsti nepřidalo ani to, že se spojovaly s vykřičenými domy.

 

Zdroj:

https://www.thecollector.com/medieval-period-birth-control-methods/

https://daily.jstor.org/short-history-of-the-condom/

4 metody středověké antikoncepce. Jak se lidé dříve chránili před početím?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!