Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Nakupování / foto: shutterstock

Jak čárový kód způsobil doslova převrat v nakupování

Kdybychom spočítali, kolikrát za den pokladnami po celém světě projede čárový kód, dostali bychom se na číslo 6 miliard. Každou vteřinu se totiž prodá asi 70 000 položek. A to vše díky několika čárkám, které změnily svět.

Vynález čárového kódu znamenal doslova převrat v nakupování. Několikanásobně urychlil proces placení, obchodníkům umožnil efektivněji sledovat své výrobky a také lépe organizovat zásoby. Jeho historie sahá až do roku 1949, kdy se inženýr Norman Joseph Woodland zamyslel, jak vyzrát na pomalé markování zboží v obchodech.

Rychlejší nákupy díky čárovým kódům
Rychlejší nákupy díky čárovým kódům – Zdroj: Shutterstock.com

První čárové kódy měly barvy opačně

Woodland nejprve zamýšlel použít Morseovu abecedu, avšak tečky protáhl na dlouhé linky. Spolu s kolegou Bernardem Silverem vyvinuli snímač čárového kódu na základě optického systému sloužícího k synchronizaci zvuku a obrazu v kinech a nechali si ho patentovat. První prototyp ale počítal s bílými čárkami na černém pozadí.

Nejprve se používal k evidenci

Přesto trvalo dlouhých 20 let, než se čárový kód začal skutečně používat. Průkopníkem byla společnost General Motors, která skenovací zařízení implementovala do jedné ze svých továren. A snížila tak chybovost při expedici dílů. Krátce nato se začala technologie, teď už značně vylepšená, používat ke komerčním účelům.

V roce 1973 se řada velkých maloobchodních prodejců a potravinářských společností dohodla na standardu pro identifikaci výrobků, kterou známe jako EAN-13. O rok později už byl v Ohiu naskenován první výrobek – balení žvýkaček. Do Československa se čárové kódy dostaly v roce 1983 a koncem roku 1991 už jím bylo označeno asi 10 až 15 % tuzemského zboží.

Dnes je čárový kód součástí každého zboží
Dnes je čárový kód součástí každého zboží – Zdroj: Shutterstock.com

Nahradí ho QR kód?

Přesto se zdá, že čárovým kódům brzy odzvoní. Kolem roku 2027 má být nahrazován jiným standardem, a to QR kódy. Ty mohou obsahovat mnohem víc informací o výrobcích, protože se čtou jak horizontálně, tak vertikálně, a přímo je zobrazovat. Odpadne tak složité hledání v databázi.

 

Zdroje:

https://www.volty.cz/2023/04/03/carovy-kod-slavi-50-let-ale-jeho-dny-jsou-mozna-secteny/

https://www.datascan.cz/blog/carovy-kod-uz-ma-vice-nez-40-let

Kdy a jak vznikl čárový kód?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!