Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Stardust / foto: Bontonfilm

Padá hvězda! A je blonďatá...

Z nebe padá leccos. Meteority, staré družice… ale jen za zdí padají z nebes také krásné dívky.

Neil Gaiman má vyloženě dobré období. Starší fantasy knížka Nikdykde se čím dále více honosí přízviskem „kultovní“, stejnojmenný seriál z produkce BBC chválí i dnes fajnšmekři. Loni u nás vyšlí Ananasiho chlapci, pokračování úspěšných Amerických bohů zná, podobně jako třeba Sandmana, spousta lidí. Letos přišla řada i na Hvězdný prach, komiks z roku 1997, který o pár měsíců později Gaiman přepracoval v povedenou knížku.

Pamatuji si, že když jsem před léty Hvězdný prach četla, napadlo mě: „To si neumím představit, jak by tohle někdo natočil.“ Dle slov tvůrců filmového Hvězdného prachu jsem nebyla jediná. A tak, přestože zájem o zfilmování trval od roku 1998, jsme si museli počkat dodnes, kdy pokročilá technologie dovolí natočit fantasy film tak kvalitně, aby se divák při čarodějnických rejdech místo strachy nedusil smíchem. Čekání se vyplatilo, efekty vskutku stojí za to.

Pohádka o pasáčkovi
Hlavní hrdina příběhu, Tristan Thorne (Charlie Cox), kterého můžeme směle označit za typický případ vesnického balíka, chová srdcervoucí city k místní krásce Viktorii Foresterové (Sienna Miller). Ta samozřejmě věnuje více pozornosti mladíkovi jinému, hezčímu, méně balíkóznějšímu a sebevědomějšímu.

Potud klasická nudná romantická zápletka, která končí piknikem u zdi. Zdi, která má prý oddělovat dva světy. Ten staroanglický a jiný, mystický. Nicméně, když se přes zeď dobře podíváte, spatříte stejné louky, jaké se zelenají na vaší straně. Takže kdo by věřil takovým báchorkám…

Tristan nad báchorkami moc nepřemýšlí. Když ale zapovězenou zeď přeskočí, aby se vydal pro spadlou hvězdu a Viktorii jí donesl, nic jiného mu nezbude. Ostatně, ta cizí pohledná dívka, ležící si jako by nic v kráteru, možná o meteoru něco slyšela…

Biják pro všechny
Oproti klasickým „konkurenčním“ fantasy má Hvězdný prach znatelnou výhodu: na nic si nehraje. Ano, nabízí příběh prosycený magií i souboji na meče, ale podává ho s krásnou ironickou nadsázkou. Ždíbek klasické pohádky, kus pořádné rychlé akce, výborně ztvárněná záporná role v podání Michelle Pfeiffer alias čarodějnice Lamie a také chvíle, kdy budete vybuchovat smíchy. Těch máme v dnešních fantasy bohužel pomálu.

Hvězdný prach je filmem, na který můžete vzít malého brášku, stejně jako svoji drahou polovičku. Jedním slovem univerzální. Výborné efekty dokreslují chytrý příběh. Herecké výkony jsou vesměs potěšující.

Krásnou roli sehrává také Robert DeNiro, jako drsný (navenek) zženštilý (uvnitř) kapitán Shakespeare. Právě díky němu si český divák bude při sledování filmu připadat jako doma – jeho loď se totiž rozezní krásnými rytmy Dvořákových Slovanských tanců.

Hodnoceni: 9/10

Stardust, Velká Británie / USA 2007, 128 min., režie: Matthew Vaughn, scénář: Neil Gaiman, Jane Goldman, hrají: Charlie Cox, Robert DeNiro, Claire Danes, Michelle Pfeiffer…

Podívejte se na trailer:

Plánujete jítdo kina na Hvězdný prach?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 44