Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pokoj 1408 / foto: Palace Pictures

Hotelový pokoj, ve kterém nepřežijete

V tom hotelovém pokoji zemřelo už 56 lidí. A teď se tam stěhuje padesátý sedmý. Zahořklý a cynický spisovatel Mike Enslin, který píše o strašidelných domech – a to i když sám na žádná strašidla nevěří. To se teď změní.

Film Pokoj 1408 vznikl podle krátké povídky Stephena Kinga a svou inspiraci nezapře. Hrdinou je jako obvykle spisovatel, který se vyrovnává s minulostí. Je to hrdina ironický, zábavný, totálně skeptický a smířený se svou odkecaností. Jenže pak dostane pohlednici s upozorněním, aby nevstupoval do pokoje 1408 v hotelu Delfín. Do pokoje, kde nikdo nepřežil více než hodinu. Což je samozřejmě pozvánka, která se nedá odmítnout.

Nejděsivější je tušené zlo

magazin.cz
První polovina filmu je skvělá. Jak představení postavy (hlavně díky vynikajícímu Johnu Cusackovi v hlavní roli), tak pokec s ironickým Samuelem L. Jacksonem a především - vstup do pokoje 1408.

V té chvíli na vás dýchne chlad starých hororů, v čele s Kubrickovým Shining. Zdánlivě obyčejné (a uzavřené) prostředí a hrůza skrytá ve všednosti. Každá zavřená skříň může představovat nebezpečí, každý zvuk blížící se smrt. Tvůrci perfektně pracují se známým faktem, že v hororu je nejděsivější to, co nevidíme. Takže se omezují na náznaky, čokoládu zjevující se na polštáři, věci viděné koutkem oka.

DO půlky
Tohle je skvělé, děsivé a vydrží zhruba do půlky filmu. Pak tvůrci asi dostali strach, že by diváky mohl přestat bavit pohled na chlapa, jak se v jednom hotelovém pokoji postupně hroutí do šílenství, takže začali navyšovat a vymýšlet čím dál zběsilejší překvápka. Do té doby se těžilo z hotelového pokoje a z pokusů hrdiny o útěk (možná si při jednom pokusu vzpomenete na povídku z Kočičího oka), pak to najedou začne být švédský stůl, při kterém si tvůrci berou odkud je zrovna napadne.

magazin.cz
Čím víc konci, tím víc to připomíná Zámek hrůzy. Vzpomínáte na ten příšerný horor od Jan de Bonta, ve kterém strach nahradily počítačové triky? Tak přesně tak je to i tady. Jasně, jsou to opravdu parádní efekty a i zajímavé nápady. Z obrazů se valí voda, země puká, ventilačkami lezou zombie, stěny se rozpadají... Je to zábavné, ale není to strašidelné.

A hlavně, není to ani koncepční. Co přijde dál? Láva? Zelení mužíčci? Smysl nedává ani finále, které je tam spíš proto, že nějak to prostě skončit muselo a na nic lepšího se nepřišlo.

Mohlo být líp, ale i hůř…
Je smutné sledovat, jak se z atmosférického a až staromódně vybudovaného komorního hororu postupně stává dobrodružná triková zábava. Film měl na víc a vzdal to. Spousta věcí není dotažená ani vysvětlená, většina postav působí dojmem, že původně měla mít větší roli, ale pak se to proškrtalo, věci nedávají smysl… ale přesto není pokoj 1408 zralý na zavření. Jen na zásadní renovaci. První půlka je chvílemi opravdu strašidelná… a u druhé se aspoň nebudete nudit. Což je na současné horory docela úspěch.

Hodnocení: 6/10

Pokoj 1408, 1408 USA 2007, režie: Mikael Hafström, hrají: John Cusack, Samuel L. Jackson...

V kinech od: 11.10. 2007

Podívejte se na trailer:

Máte rádi horory?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 94