Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pan včelka / foto: Bontonfilm

Soud století: Lid versus včela!

Včely na med sbírají, lidé ho jedí. Tak to je už pár století a nikdy proti tomu nikdo nic nenamítal.

Jenže pak jedna včela opustí svůj úl, navštíví supermarket a nestačí valit tykadla. Celé police včelího medu. Včely se můžou sedřít, pracují sedm dnů v týdnu, bez nároku na dovolenou a nemocenskou – a ta lidská pakáž z toho rejžuje kapitál. A tak nespokojený včeloun Barry B. Benson popadne právnické knihy a rozhodne se lidstvo žalovat.

Pozor, včela... s právnickým vzděláním.

magazin.cz
Počítačem animovaných filmů je dneska už tolik, že by si mohli zřídit vlastní televizní kanál. Některé (čti Pixarovské) jsou skvělé, některé (skoro všechny ostatní) jsou příšerné.

Pan Včelka nespadá ani do jedné z kategorií a daří se mu bzučet na slušném průměru. Ani se u něj nonstop nesvíjíte smíchy, ale naštěstí ani nemáte svíravý pocit trapna.

Což je zásluhou hlavně slavného komika Jerryho Seinfelda, hvězdy stand-upových vystoupení a hlavní star sitcomu pojmenovaného skromně Seinfeld.  Má správně pohodový způsob humoru, mimochodně trousí hlášky a umí se podívat na okoukané věci úplně nově. Občas to i tady využije. Hodně staví na kontrastu včelího a lidského světa – kupříkladu když včela přistává s letadlem.

O čem to vlastně je?

magazin.cz
Háček filmu je zaseklý v tom, že není jasné, o čem film vlastně je. Na začátku je nespokojený včelí vysokoškolák, který je přesvědčený, že by mohl od života chtít víc, než od rána do večera hákovat ve fabrice.

Prostě něco jako Mravenec Z. Nakonec se dostane ven z úlu, pozná svět, začne chodit s květinářkou a už to skoro vypadá jako mezidruhové rasové milostné drama (a pak že sodomie není sexy), když v tom zjistí hroznou skutečnost, že lidstvo včely okrádá o jejich pracně vyrobený med a začne soudní spor.

To je v pohodě (zvláště, když včeloun žaluje Stinga za to, že zneužil jejich žihadlo pro svůj pseudonym), ale pak je po sporu a ukazuje se, že včelí vítězství způsobilo světovou katastrofu, takže se to musí rychle napravovat. Všechno je to nakonec nějak vyřešené, ale jen tak, aby se neřeklo.

A co dál?
Není jasně řečené, jestli se podmínky včel zlepšily, jestli je tedy správné makat na jiné (když je to v prospěchu věci), prostě je to utnuté, stejně jako ostatní nakousnutá témata.  Třeba, jak by asi vypadal milostný život člověka a včely? Ne, že by květinářku nemohl včelí hrdina opíchat – ale jako správná včela by pak zákonitě musel umřít.
    
Což jsou depresivní vyhlídky... a pokud na film půjde nějaký váš mladší bratr či sestra, můžete jim tímhle hezky zkazit zážitek.     

Bee Movie, USA 2007, režie: Simon J. Smith, Steve Hickner, hrají: Jerry Seinfeld, Renée Zellweger, Matthew Broderick
   
Hodnocení: 6/10
V kinech od: 6.12. 2007      

Podívejte se na trailer:

Půjdete do kina na Pana včelku?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 54