Aromaterapie je specifický druh alternativní medicíny, která využívá esenciální oleje k podpoře zdraví, naladění psychické pohody a prevenci onemocnění. Většinou slouží jako doplněk k tradiční lékařské péči. Je založená na tom, že aromatické molekuly éterických olejů se snadno vstřebávají do pokožky a při nádechu putují do plic.

Účinky nejoblíbenějších olejů
Levandule: jedna z nejpoužívanějších silic. Pomáhá při nespavosti, snižuje krevní tlak, působí antistresově a zmírňuje nervové napětí. Mírní migrénu a dýchací obtíže.
Eukalyptus: pomáhá při dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje soustředění, uklidňuje, zmírňuje nervozitu a napětí. Pomůže i na mastnou, zánětlivou pleť a akné.
Ylang-Ylang: má antidepresivní účinky, pomáhá při nespavosti, snižuje krevní tlak. Rovněž se používá jako afrodiziakum. Dlouhodobá inhalace ale může způsobovat bolesti hlavy.
Šalvěj: podporuje soustředění a paměť, hodí se k péči o mastnou pokožku a vlasy s lupy.
Jasmín: silné afrodiziakum. Zklidňuje napětí a neklid. Posiluje imunitu a vyrovnává menstruační cyklus.
Cedrové dřevo: má antibakteriální a antiseptické účinky. Doporučuje se při léčbě rýmy, usnadňuje vykašlávání. Mírní premenstruační syndrom a celkově harmonizuje psychiku.
Rozmarýn: zatočí s únavou a podporuje koncentraci. Rovněž pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu. Masáž s rozmarýnovým olejem ulevuje od bolesti svalů.
Citron: osvěžuje, mírní vyčerpání, doporučuje se při duševní námaze. Účinný je i při bolestech hlavy a infekci dýchacích cest.
Zázvor: má antibakteriální účinky, zvyšuje krevní tlak, tlumí bolest. Prohřívá organismus a pomáhá při nachlazení. Zmírňuje trávicí potíže a je vhodný k masážím při bolestech svalů a revmatismu.
Zdroje:
https://www.profirelax.cz/blog/aromaterapie-a-vlastnosti-eterickych-oleju/
https://magazin.biooo.cz/zdravi/esencialni-oleje/etericke-oleje-nejsou-pouze-o-vuni/
Aromaterapie: Vůně pro každý neduh
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!