Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Mobil / foto: sxc.hu

Do vězení za řízení s mobilem?

Řídíte s mobilem u ucha? Tak šup do báně, a to třeba i na dva roky. Tak můžete dopadnout ve Velké Británii, pokud si nedáte říct a mobil neodložíte při cestě raději do šuplíku.

Ti, kteří s mobilem za volantem navíc zabijí člověka, mohou počítat až se čtrnácti lety za mřížemi. V extrémních případech může podle listu Daily Mail skončit telefonující řidič v base na doživotí.

 

Podobný záměr byl ohlášen už dříve, ale až nová pravidla, s nimiž přišla britská prokuratura, nastaví tvrdší podmínky. Podle vládních čísel si ze zákazu telefonování za volantem britští (stejně jako čeští) řidiči nic nedělají a stále skoro 300 tisíc z nich používá své přístroje a zároveň řeší dopravní situace.

 

Řidič nemusí být vždy potrestán vězením, v lehčích případech může vyváznou pouze s pokutou. Záleží vždy na tom, jak bude případ posouzen a každá kauza může mít jiný výsledek.


Horší než alkohol

Proč přistoupili Britové k tak tvrdým trestům? Podle nejnovějších studií jsou totiž reakce telefonujícího řidiče dokonce horší než toho, který před jízdou vypil určité množství alkoholu.

 

Řadě Britů se takové rozhodnutí přesto nelíbí. „A kdy budou trestáni kuřáci za to, že při řízení vytahují cigaretu z balíčku, pak si ji dlouze na několikrát zapalují a celou tu dobu nevnímají okolí. Takhle mě nabořili už dvakrát,“ stěžoval si v diskusi Daily Mailu řidič jménem Mike.

 

V Česku zatím tak přísné tresty pro telefonující řidiče nehrozí. Podle bodového systému přijde takový šofér o tři body, zároveň zaplatí tisíc korun na místě nebo až 2500 ve správním řízení. Nehrozí mu přitom ani jakýkoliv zákaz řízení.

Mělo by podobné pravidlo platit i u nás?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 50