Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Edmund Hillary / foto: Shutterstock

První dobyvatel Everestu zemřel

Zemřel Novozélanďan Edmund Hillary, první člověk, který stanul na vrcholu nejvyšší hory světa Mt. Everest.

Tenhle rekord mu nikdo nevezme. Dá se akorát vyrovnat, ale první bude navěky sir Edmund Hillary. Na vrchol nejvyšší hory světa vystoupil takřka před 55 lety, 29. května 1953. Shodou okolností o čtyři dny později probíhala korunovace britské královny Alžběty II. Hillaryho úspěch, kterého dosáhl spolu se šerpou Tenzingem Norkejem, však zastínil i tuto událost.

Nikdy se nevychloubal
8848 metrů vysoký Mt. Everest do té doby nikdo nepokořil. Úspěch Edmunda a Tenzinga byl brán jako posunutí lidských možností. Není divu, že při udílení prvních šlechtických titulů novou královnou bylo myšleno i na Hillaryho. Před své jméno si mohl dát titul Sir již ve svých 33 letech.

Edmund Hillary však nikdy nebyl vychloubačný a nezveličoval svůj zápis do historie. Víc než na pokoření Mt. Everestu byl hrdý na svou práci, kterou vykonal ve prospěch nepálských komunit, z nichž pocházel i Tenzing. Zasadil se o vybudování škol, nemocnic nebo letišť. Všichni, kdo ho potkali, se shodují v tom, že byl nebývale skromný. Raději než o výstupu na Everest hovořil o své zálibě v chování včel.

Pokud byste hledali nějakou fotografii zachycující Hillaryho na samém vrcholku světa, nepochodili byste. Zvěčněn byl pouze Tenzing, kterého slavný horolezec několikrát vyfotil. Šerpa ovšem zacházet s fotoaparátem neuměl.

Až do šerpovy smrti mlčel
Dlouhou dobu nebylo jasno, kdo z dvojice stanul na špičce hory jako první. Hillary až do smrti Tenzinga tvrdil, že vrchol zdolali současně. Teprve po smrti šerpy v roce 1986 poodhalil roušku tajemství a se vší skromností prohlásil, že byl při výstupu o několik metrů vpřed a na místě, kde už nebylo nikde nic, jen obloha, stanul o chvilku první.

Edmund Hillary zemřel v Aucklandu na Novém Zélandu 11. ledna v devět hodin ráno tamního času. Bylo mu 88 let. Na věčnost s ním neodešel pouze pokořitel nejvyšší hory světa, ale také charakterní člověk, který měl jasno v tom, co je v životě důležité.

Obdivujete Edmunda Hillaryho?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 28