Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Second Life / foto: Shutterstock

Zařiďte si druhý život a vydělejte milióny!

Myšlenka v pozadí projektu Second Life je natolik jednoduchá, až je geniální: umožnit lidem žít tak, jak by skutečně chtěli, ale v reálném světě tak z mnoha důvodů učinit nemohou.

Second Life je často popisován jako hra. Je to však nepřesné, ne-li rovnou mylné. Jistě, forma na první pohled odpovídá poněkud zastaralé videohře. Civíte na panáčka a procházíte se po fiktivním světě. Jenže nikdo vám neříká, abyste šli vystřílet skupinu nepřátel, nejste posílání plnit rozličné úkoly a neprocházíte ani nějakým příběhem. V Second Life prostě jste a je na vás, jak s tím naložíte.

Virtuální narození

magazin.cz
Na samém začátku jsou vám poskytnuty nástroje k úpravě postavičky do kýžené podoby. Potom jste vrženi na tréninkový ostrov, kde si osvojíte základy ovládání. Následuje přenesení do virtuálního „druhého světa“.

Většina začátečníků se několik prvních hodin cítí naprosto ztracena. Komunita Second Life je ale naštěstí poměrně funkční, takže není problém se podívat na některé z tisíců webových stránek věnovaných tomuto kultu, nebo se spolehnout na pomoc kolemjdoucího. Jejich počet už přesáhl milión, takže svět působí příjemně zabydleně. Pochopitelně tu narazíte na lidi nepříjemné, ale i takové, kteří své poslání vidí v poskytnutí pomoci ostatním.

Pobyt v Second Life není zábavou jako takovou. Samo od sebe se vám těžko něco přihodí. Musíte být aktivní a zapojit se do celého soukolí. Pokusit se něčím tomu virtuálnímu mraveništi přispět. Jako ve skutečném životě.

V „druhém životě“ už se za několik let existence stačila etablovat poměrně fungující lidská pospolitost. Jednotliví obyvatelé světa si hledají – a většinou najdou – úlohy, které jsou prospěšné celé komunitě. Samozřejmě, někteří to dělají z čisté lásky a s výhledem, že aspoň virtuální společnost bude morálně čistá. Ostatní ale fungují v čistě kapitalistickém duchu. Za své služby si nechávají zaplatit.

Bez peněz to nejde
Ekonomika funguje v Second Life na jedničku. Program samotný je zdarma, ovšem abyste v něm mohli vůbec nějak začít fungovat, budete potřebovat aspoň menší obnos v tzv. Linden dolarech, což je místní měna. Tu vám buď někdo dá (naprosté minimum případů), nebo si ji prostě budete muset směnit za měnu reálnou, třeba eura. Platí to ale i opačně (byť kurz je jasně zvýhodněn pro nákup Lindenů). V případě, že v Second Life zbohatnete, můžete si nabytých prostředků užívat i v opravdovém životě.

A že zbohatnout skutečně jde! Jelikož je virtuální společnost na samém začátku, stačí mít pouze dobrý nápad. Například prodávat nábytek. Nebo spekulovat s pozemky (lidé si na nich staví domy = další možnost uplatnění). Zařídit si vlastní návrhářskou firmu (i postavy z jedniček a nul chtějí chodit pěkně oblečeny). Jmenovali jsme pouze nápady, které se potkaly s enormním úspěchem. Ti, co s nimi přišli, se stali milionáři nejen ve hře, ale i ve skutečnosti. Virtuální svět se začíná prolínat s reálným.

Jdu se podívat na Spartu

magazin.cz
Pochopitelně ne na každého čeká takový úspěch, ale zajímavý život si s trochou snahy zařídíte i bez vydělaných miliónů ve skutečných dolarech.

Potenciálu Second Life si všimly i světové společnosti. Zpravodajská agentura Reuters si zde například zřídila vlastní pobočku. Zastoupení tu mají velké oděvní firmy, ale i mnohé další. Momentálně jde spíše o snadný způsob zviditelnění se před moderním publikem, v budoucnu se tu ale mohou točit velké peníze.

Pozadu kupodivu nezůstávají ani české společnosti. Třeba fotbalový klub Sparta Praha si zde postavil stadion, v němž mohou zájemci soutěžit v kopání na bránu (počítá se i se zápasy). Na virtuálních vlnách vysílá veřejnoprávní Rádio Wave. Svá sídla si tu ale vybudoval i pivovar Staropramen, operátor Telefonica 02 či J&T banka. Ostatně, v Second Life už stojí celé jedno české město – Bohemia.

Rovněž celebrity se do „druhého života“ jen hrnou. Známé kapely tu pořádají koncerty a povídají si s fanoušky. I v této oblasti je ale prostor pro každého. Stačí nahrát songy, vymyslet choreografii, pronajmout si nějakou tu arénu a začít hrát. Třeba se stanete virtuálními hvězdami. Nebo co takhle točit filmy a vysílat je v místních kinech?

V Second Life se fantazii meze nekladou. A dá se předpokládat, že to začne zjišťovat stále více lidí. Jednoho dne možná ve skutečných zprávách uvidíte reportáže o událostech z virtuálního světa. Kromě bohulibých činností totiž už i sem pronikl zločin, ten poslední by se dal popsat jako digitální pedofilie.

Co na Second life říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 157