Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Branding / foto: Shutterstock

Tetování je out! Nechte se označkovat!

Kérky už vás nebaví? Tak proč se nenechat označit kusem rozžhaveného železa, jež vám na kůži vypálí vybrané znamení tak, že se ho už nezbavíte?

Lidské tělo se dá „ozdobit“ mnoha způsoby. Piercing už má dnes i kdejaká stařenka, tetování se provádí v každém druhém domě na hlavních turistických třídách – tyto kdysi odlišující výstřelky zkrátka už zevšedněly.

Proto není divu, že ve světě frčí trend tzv. „brandingu“ – k přesnému pokrytí významu není lehké najít český výraz, ale provizorně o tomto přicházejícím fenoménu můžeme mluvit coby o značkování.

I za několik táců
Znuděná zlatá mládež v západních metropolích neváhá zaplatit několik tisíc za techniku, jež se ve středověku používala k mučení největších zločinců a válečných dezertérů (mimochodem v Iráku se stále aktivně praktikuje jako forma mučení).

To se takhle vezme kus rozžhaveného železa připevněného na tyči a obtiskne se na štastlivcovu/nebožákovu kůži. Zjizví ho to natolik, že se permanentního znamení už prostě nezbaví.

Za zmínku stojí, že ochránci zvířat se tvrdě vymezili proti stejnému značkování (jen ne s tak pěknými obrázky) dobytka. A světe div se, soudy jim vyhověly. Na lidi však toto omezení naštěstí (naneštěstí?) neplatí.

Značkují se policisté i sestřičky
Britský list Daily Mail vypravil svého redaktora do jednoho takového salónu v Manchesteru, kde je mistrem Graham Martin. Ten ochotně sdělil, že zájem o nový trend roste.

Zatímco v roce 2002 měl jediného zákazníka s tímto požadavkem, nyní má aspoň jednoho týdně. Nezapomíná se pochlubit, že značkoval už policistu, zdravotní sestřičku i učitele. Přichází za ním prý i lidé mladší 16 let. Ty však posílá pryč, jelikož svou službu neposkytuje mladším osmnácti let, byť k tomu nemá žádnou zákonnou povinnost.

Když si ale poslechneme vyprávění devětadvacetiletého pojišťováka Paula Dolinga, který našel ve značkování zálibu, nejspíše uznáme věkové omezení jako oprávněné. „Byl to neskutečný zážitek. Z mé paže vycházel kouř a moje pálící se maso vonělo jako mix kuřete a slaniny,“ rozohňuje se Paul, jehož tělo se chlubí hned osmi obtisky nažhaveného železa.

Choutky jedinců jsou různé, přesto je však důležité upozornit na rizika se značkováním spojená. Jedná se především o potenciální poškození nervů či snadné uchycení infekce.

Video amatérského řáděníA teď trošku odborněji


Vystačíte si jen s tetováním či piercingem?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 287