Sonda byla pojmenována Amal, což v překladu znamená Naděje. Hlavním úkolem sondy a celé výpravy je z oběžné dráhy sledovat ovzduší na Marsu a změny v marsovském podnebí. Astronomové od žen očekávají, že ze sondy pořídí také okouzlující snímky, které obletí svět.
Sonda dorazila k Marsu 9. února. Na cestu vyrazila po druhém odložení 21. července minulého roku. Jedná se o první arabskou meziplanetární misi.
Představení hlavních lidí, kteří tuto sondu na Mars poslali
Hlavní ženou, která se v této sondě nachází, je Sarah Al Amiriová. Ta se v roce 2017 dostala do vesmírné agentury a o chviličku později se stala ministryní pro vědu. Hodně lidí si myslelo, že se ženy zbláznily a není divu. Ženy z Arabských emirátů totiž zůstávají většinou v domácnosti. Arabské emiráty pozvaly experty, kteří ženám velice pomáhali na začátku jejich cesty. Mezi nimi bychom našli třeba Bretta Landina.
Důvod cesty
Sonda se pokusila spustit na povrch Marsu čínského robotického výzkumníka, který má za úkol se prodrat v oblasti Utopia Planitia na severní polokouli rudé planety. Tento robot má prostor prozkoumávat po dobu 90 dní. Mise má také prozkoumat atmosféru v jednotlivých obdobích roku, který na Marsu trvá přibližně 687 pozemských dnů.
Tato cesta má změnit ekonomiku v Emirátech - zbavit tuto zemi závislosti na ropě. Program vyvolal v zemi opravdu velkou vlnu obdivu a nemálo žen se díky němu snaží dostat do technických oborů či přírodních věd.
Do vesmíru a na Mars už doletělo několik sond, ale tato sonda je výjimečná především z již zmíněného důvodu, že na jejím vývoji se podílela třetina žen. Je neskutečné, jak se věda a astronomie celkově posouvá rychle dopředu.
Zdroje:
https://nedd.tiscali.cz/prvni-arabskou-sondu-dostaly-k-marsu-zeny-zahalene-do-hidzabu-504817
Na vývoji sondy úspěšně vyslané k Marsu se podílely arabské ženy
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!