Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jaderná reakce / foto: shutterstock

Vědci sestavili první jaderné hodiny. V přesnosti porazí i ty atomové

Nejpřesnější hodiny, jakými v současné době měříme čas, jsou ty atomové. Už brzy tomu tak ale být nemusí. Vědci totiž přišli s jadernými hodinami, v nichž místo celého atomu vibruje jen jádro.

Snaha o měření času je lidstvu vlastní odnepaměti. Jenže zatímco naši předkové si museli vystačit s pozorováním Slunce a Měsíce, my už máme k dispozici sofistikované přístroje. Jenže klasické hodiny, které všichni dobře známe, se po nějaké době začnou zpožďovat. A to dokonce i ty atomové. Jejich odchylka je ale pro běžného smrtelníka naprosto zanedbatelná – zpožďují se o jednu sekundu za 300 milionů let.

Tak proč se vědci snaží takovou technologii ještě vylepšit? Žádají si to moderní satelitní technologie a online služby, které jsou na extrémní přesnosti závislé. S jadernými hodinami proto přišel tým mezinárodních odborníků z Coloradské univerzity v Boulderu. Podle vědců dramaticky vylepší aplikace využívající satelity, třeba i navigační systémy GPS.

Satelit na oběžné dráze
Satelit na oběžné dráze – Zdroj: Shutterstock.com

Jak jaderné hodiny fungují?

Atomové hodiny počítají velice pravidelné vibrace určitých atomů, například celsia-133. To vibruje přesně 9 192 631 770 × za jednu vteřinu. A jaderné hodiny fungují na stejném principu, jen neměří vibrace celého atomu, ale pouze jeho jádra. To je asi stotisíckrát menší a excitovat ho není vůbec nic jednoduchého.

Protože jádro atomu vibruje ještě mnohem rychleji než celý atom, lze časový úsek rozdělit do většího počtu pomyslných dílků, a tedy i měřit čas ještě přesněji. Jádro je také stabilnější vůči rušení elektromagnetických záření a dalších vlivů.

Velká budoucnost

Zatím byl sestavený pouze prototyp jaderných hodin, který není o moc přesnější než současné atomové hodiny. Vědci ale mají velká očekávání. Jsou přesvědčení, že vylepšení této technologie pokoří i současně nejpřesnější hodiny sestrojené americkým Národním institutem pro standardy a technologie, které se zpožďují o necelou sekundu za 15 miliard let.

 

Zdroj:

https://www.stoplusjednicka.cz/prvni-jaderne-hodiny-na-svete-uz-konecne-tikaji

https://www.osel.cz/13651-prvni-prototyp-jadernych-hodin-by-mohl-porazit-atomove-hodiny.html

Vědci sestavili první jaderné hodiny. V přesnosti porazí i ty atomové

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!