Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Hidden and Dangerous / foto: Shutterstock

TOP 5 CZ - Zabijte je potichu!

První česká hra, která slavila úspěch v zahraničí, byla precizně provedenou válečnou akcí s důrazem na plížení.

Illusion Softworks. To je jméno společnosti, která v České republice jako první rozjela vývoj vysokorozpočtových her ve velkém.

Začátky
A právě Hidden and Dangerous byl první zkouškou, zda to má vůbec cenu. Ukázalo se, že má, ačkoliv by si to na začátku tipnul jen zatvrzelý optimista. V malém českém rybníčku do her zkrátka nikdo nechtěl investovat, a přestože měl šéf firmy Petr Vochozka v kapse slušné výdělky z prodejů vlastními silami vytvořených, nebo lokalizovaných adventur, pro průlom na západní trhy potřeboval mnohem více.

magazin.cz
Proto bylo nutné přizvat poskytovatele rizikového kapitálu, společnost Cash Reform. Vochozka tím v IS sice ztratil majoritu, na druhou stranu už pro Hidden and Dangerous nebyl problém najít vydavatele.

Ten hru přivedl v roce 1999 na trhy po celém světě a Češi se rázem mohli těšit z první globálně úspěšné hry. A nejen Češi – podobný kousek byl dosud nevídaný v celé střední a východní Evropě. Dá se dokonce říct, že Hidden and Dangerous výrazně přispěl k následnému boomu vývojářských studií v této oblasti.

Tiše a skrytě
Ve hře jste ovládali několikačlenné komando spojeneckých výsadkářů za 2. světové války. Jejich úkoly byly většinou sabotážní či infiltrační, a tak často operovaly uvnitř hranic nepřátelské říše. Nebylo možné jít přímo na zteč – hra byla postavená na uvážlivém postupu, kdy každý voják měl svou roli a musel být účelně zapojen do taktiky.

magazin.cz
Otevřená palba znamenala takřka vždy problém, a tak šlo o opatrné vyměřování každého kroku a likvidaci protivníků pokud možno potichu, tak aby to neslyšeli jejich parťáci.

Hidden and Dangerous nebylo jen první opravdu úspěšnou hrou z východního bloku. Stejně tak odstartovalo zájem o taktické akce, v nichž je samotná střelba až na druhém místě za propracovaným plánem.

O čtyři roky později následoval druhý díl. Opět šlo o výbornou záležitost, jejíž kvality byly zdůrazněny mnoha novými prvky. Konkurence už ale byla značná, a proto v jeho případě nelze hovořit o komerčním hitu. Na druhou stranu ani nepropadl, což sérii Hidden and Dangerous dává šance i do budoucna. Dočkáme se někdy trojky?

Trailer

Hráli jste Hidden and Dangerous?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 16