Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Crysis / foto: Shutterstock

Ufoni jsou tu! Bojujeme o přežití

Nejočekávanější a asi nejdokonalejší akční pařba současnosti Crysis vypadá prostě skvěle, ale otázkou zůstává, za jakou to bude cenu?

magazin.cz
Tři bratři, turečtí přistěhovalci, si v Německu v roce 2004 splnili americký sen. Výsledkem mixu všech těch národnostních elementů byla akční hra Far Cry. Málokdo od ní čekal něco více než jen krátkodobé pobavení, ale jaké to bylo překvapení, když zdatně konkurovala a v něčem dokonce předčila DOOM 3 a Half-Life 2, kteří vyšli ten samý rok.

Po úspěšném začátku ale nenásledovalo pokračování po stejné linii. CryTek, jak se studio tří německých Turků jmenuje, šlo za lepšími podmínkami – k molochu Electronic Arts. A ten jim dal jednoduché zadání: udělejte nejlepší akci, bez ohledu na rozpočet. Inu, dali se do práce.

Atraktivní zápletka
Crysis se může pyšnit atraktivní zápletkou. Na jeden z ostrovů v Atlantiku se zřítil podivný předmět. Z přirozené zvědavosti se ho rozhodli prozkoumat jak komunisti z Číny a Severní Koreje, tak americké tajné služby, jež na místo vysílají neohroženého hrdinu Jacka Dunna.

První část hry bude sestávat z boje v roli Dunna proti nepřátelskému režimu. Ostrůvky jsou prorostlé hustou a skvěle zpracovanou džunglí, kde vyniknou schopnosti ústřední persóny. Ta se totiž může spoléhat na zvláštní oblek, tzv. nanosuit. Díky němu si může krátkodobě navýšit sílu a pouhým úderem pěstí pokácet palmu, případně na nějakou dobu aktivuje rychlejší sprint či přesnější cílení.

Do pytle, mimozemšťani!

magazin.cz
Brzy ale jdou mezilidské půtky stranou. Tajemný objekt se ukáže v celé své kráse. A co čert nechtěl, jedná se o agresivní mimozemšťany, které nenapadne nic lepšího než zmrazit celé okolí. Z prosluněné džungle se tak záhy stává zamrzlá pustina se zcela odlišnými charakteristikami.

Dunn se musí spojit se svými někdejšími nepřáteli a spolu s nimi se postavit obřím, částečně robotickým monstrům. Každý jeden boj má být unikátním zážitkem. K tomu jistě napomůže i značná volnost pohybu po ostrovech. Nikdo vám nebude říkat, co jak máte vyřešit. Spolehnete se raději na plíživou taktiku, nebo půjdete rovnou na zteč? Je to na vás, stejně jako rozhodnutí, jestli využijete nejrůznějších dopravních prostředků – od džípu, přes loď až po rogalo.

Nemá to chybu

magazin.cz
Autoři z výše zmíněných důvodů zpracovávají lákavý koncept na té nejvyšší úrovni, což je nejvíc patrné na pokrokové grafické stránce. Crysis je velmi pravděpodobně nejlépe vyhlížející hrou současnosti. Vše vypadá neuvěřitelně realisticky, ať už to je voda, zamrzlá džungle či bezešvé pohyby postav.

Nic však není zadarmo. Skutečnost, že Crysis vypadá (a možná se bude i hrát) jako film, je vykoupena nutností vlastnit silný počítač. Původní obavy byly opravdu velké, nyní se zdá, že hru rozběhnete i na přeci jen obyčejnějších sestavách než na těch, jimiž jsou vybaveny laboratoře NASA.

O oprávněnosti obrovských očekávání se budeme moci přesvědčit již v listopadu.

Už se nemůžete dočkat?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 90