Zdá se, že v dnešní době holt převládají špatné zprávy. Stačí otevřít internet, zapnout televizi či rádio. Válka, kriminalita, záplavy, zdražování apod. Mnohdy do toho špatné zprávy na pracovišti či v rodině. Jak se s tím vypořádat, nesložit se a zachovat si pozitivní nadhled?
Situace pod kontrolou
Pěkných a příjemných zpráv je poskromnu. Životní katastrofy a nástrahy na lepší náladě rozhodně nepřidají. Není divu, že nejen slabší povahy mají pocit, že je svět v mnohem horším stavu, než odpovídá realita. Úzkost a míra stresu se tak zvyšuje více, než je potřeba, a nezbývá, než se s tím nějak vypořádat, abyste tomu zcela nepodlehli.
Pokud patříte mezi ty, kteří si vše berou velmi k srdci, tak zde pomůže si ujasnit, co můžete a nemůžete mít pod kontrolou. Zaměřit se tak hlavně na to, co je ve vašich silách ovlivnit. S tím ostatním se snažte tolik nestresovat. Tato metoda velmi pomáhá. Zkrátka neničte se příliš tím, co nemůžete ovlivnit či změnit.
Efektivní pomoc aneb dýchejte
V momentě, kdy vás jakákoli špatná zpráva rozruší, je podstatné získat kontrolu nad svými emocemi. Osvědčené a účinné je dýchání. Zhluboka se nadechněte nosem a na několik vteřin zadržte dech. Poté velmi pomalu a pozvolna vzduch z plic vypouštějte, až budete mít pocit, že jsou zcela prázdné. Nadechněte se znovu nosem. Opakujte tak dlouho, dokud se nebudete cítit lépe a klidnější.
Zaměřte se na to pozitivní
Snažte se vždy najít něco pozitivního. Při obdržení špatné zprávy není dobré si myslet, že všechno je zlé a špatné. Je třeba se soustředit na pozitivní věci. Nebojte se rovněž požádat o pomoc a obklopit se blízkými osobami, kterým se můžete svěřit se svými problémy, emocemi apod. Jak se říká, sdílená bolest, je poloviční bolest.
Psychická i fyzická podpora
Někomu pomůže se vypovídat, svěřit, zkrátka mít psychickou podporu. Jinému pomůže fyzická aktivita překonat úzkost i smutek ze špatných zpráv. Můžete si jít zaběhat, zacvičit, projít se, ale také se ponořit do nějaké činnosti, jako například práce na zahrádce, ruční práce, malování apod.
Nechte průchod emocím
Cítit bolest, smutek, strach, úzkost, hněv je přirozené. Nepotlačujte emoce. Není žádná ostuda, pokud budete brečet či si zkrátka zařvete, něčím bouchnete. Uleví se vám. Soustřeďte se na to, co je tady a teď. Nikoli na to, co bylo a už možná nebude.
Zdroje:
https://psychologie.cz/jak-se-vyporadat-se-spatnou-zpravou/
Špatné zprávy? Jak se s nimi vyrovnat, nezhroutit se a zachovat pozitivní nadhled
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!