Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Zkoumání mikroplastů / foto: shutterstock

Planetu možná zachrání bakterie z odpadních vod. Požírá totiž plasty

Hromadící se plastový odpad je už několik let vážným problémem, se kterým si ani odborníci neví rady. Vše by mohla změnit bakterie, která si z plastu dělá potravu.

Plastové odpady neúprosně zamořují planetu. Vědci nacházejí plast dokonce i na odlehlých ostrovech. Každoročně se v oceánech objeví více než 10 milionů tun plastových odpadů a podle odhadů se předpokládá, že v roce 2050 už bude v mořích plavat víc plastů než ryb. Vše by ale mohla zvrátit bakterie Comamonas testosteroni.

Plasty v moři
Plasty v moři – Zdroj: Shutterstock.com

Pro člověka nebezpečná, pro planetu možná spása

Jedná se o gramnegativní bakterii, kterou běžně najdeme v odpadních vodách a půdních kalech. Pro lidský organismus moc příznivá není, může totiž vyvolat infekce různého druhu vedoucí až k zánětu mozkových blan. Studie vědců ze Severozápadní univerzity ale ukazují, že je účinná nejen při odstraňování chemikálií, ale i plastů.

Konkrétně tyto bakterie dokáží zatočit s polyethylentereftaláty, běžně označovanými jako PET. Tento plast nejprve rozloží na nanoplasty a pomocí speciálního enzymu rozrušují jeho strukturu až na jednotlivé monomery terefalátu, ze kterých je PET složený. Na konci tohoto procesu využijí zbytky plastu jako potravu.

Zbytky plastu budou možná k užitku
Zbytky plastu budou možná k užitku – Zdroj: Shutterstock.com

Co je PET?                  

Polyethylentereftalát představuje asi 12 % celkového množství plastového odpadu a je zodpovědný za zhruba polovinu veškerých mikroplastů v odpadních vodách. Jedná se o běžně používaný plastový materiál, a to především díky jeho vlastnostem – je pevný, pružný, odolný vůči působení většiny kyselin a dobře izoluje.

Během studií se dále zjistilo, že tyto bakterie rozkládají kromě plastu také sloučeniny obsažené v pracích prášcích. Stravují se totiž uhlíkem, na který se tyto materiály při rozkladu mění. Pokud by se vědcům podařilo využít jejich potenciál a vytvořit geneticky modifikované bakterie, mohlo by to zvrátit či alespoň zpomalit znečištění planety a ohrožování ekosystémů.

 

Zdroje:

https://www.stoplusjednicka.cz/index.php/necekany-spojenec-patogen-z-odpadni-vody-dokaze-pozirat-plastovy-odpad

https://www.fonetech.cz/prelomovy-objev-tato-bakterie-pozirajici-plasty-muze-zachranit-celou-nasi-planetu/

Planetu možná zachrání bakterie z odpadních vod. Požírá totiž plasty

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!