Plastové odpady neúprosně zamořují planetu. Vědci nacházejí plast dokonce i na odlehlých ostrovech. Každoročně se v oceánech objeví více než 10 milionů tun plastových odpadů a podle odhadů se předpokládá, že v roce 2050 už bude v mořích plavat víc plastů než ryb. Vše by ale mohla zvrátit bakterie Comamonas testosteroni.
Pro člověka nebezpečná, pro planetu možná spása
Jedná se o gramnegativní bakterii, kterou běžně najdeme v odpadních vodách a půdních kalech. Pro lidský organismus moc příznivá není, může totiž vyvolat infekce různého druhu vedoucí až k zánětu mozkových blan. Studie vědců ze Severozápadní univerzity ale ukazují, že je účinná nejen při odstraňování chemikálií, ale i plastů.
Konkrétně tyto bakterie dokáží zatočit s polyethylentereftaláty, běžně označovanými jako PET. Tento plast nejprve rozloží na nanoplasty a pomocí speciálního enzymu rozrušují jeho strukturu až na jednotlivé monomery terefalátu, ze kterých je PET složený. Na konci tohoto procesu využijí zbytky plastu jako potravu.
Co je PET?
Polyethylentereftalát představuje asi 12 % celkového množství plastového odpadu a je zodpovědný za zhruba polovinu veškerých mikroplastů v odpadních vodách. Jedná se o běžně používaný plastový materiál, a to především díky jeho vlastnostem – je pevný, pružný, odolný vůči působení většiny kyselin a dobře izoluje.
Během studií se dále zjistilo, že tyto bakterie rozkládají kromě plastu také sloučeniny obsažené v pracích prášcích. Stravují se totiž uhlíkem, na který se tyto materiály při rozkladu mění. Pokud by se vědcům podařilo využít jejich potenciál a vytvořit geneticky modifikované bakterie, mohlo by to zvrátit či alespoň zpomalit znečištění planety a ohrožování ekosystémů.
Zdroje:
Planetu možná zachrání bakterie z odpadních vod. Požírá totiž plasty
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!