Jarní a podzimní línání je znatelnější u zvířat, která žijí venku. Ta čistě domácí, která jsou zvyklá na stálou teplotu a umělé osvětlení, mohou línat průběžně po celý rok. Línání nelze zastavit, lze ho ale urychlit a počet chlupů v domácnosti trochu zredukovat.

Jak línání zredukovat?
Vše začíná u stravy. Ta by měla být co nejkvalitnější, aby čtyřnohému parťákovi poskytla všechny potřebné živiny. Do krmiva můžete přidávat lososový olej, který chutná jak kočkám, tak psům. Přispívá ke krásné a zdravé srsti, pomáhá při problémech s kůží, podporuje krevní oběh a je protizánětlivý. Do stravy můžete zařadit i doplňky s vitamíny H, E a skupiny B nebo s mořskými řasami.
Nezapomeňte, že na línání domácích mazlíčků může mít vliv i stres, změna prostředí, vysoká prašnost nebo suchý vzduch. Namáhaná srst potřebuje větší péči.
Pokud vás trápí nadměrné línání u psů, během jarního období je častěji koupejte. Používejte kvalitní kosmetiku, pokud možno přírodní. Kočky i psy je vhodné velmi často vyčesávat, to totiž redukuje línání až o 90 %. Ideální jsou takzvaná hrabla a takové kartáče, které pročesávají i nejspodnější vrstvy srsti a přitom ji nepoškozují ani neškrábou kůži. Kartáčování je důležitou prevencí kožních problémů, například zapařenin.

Kdy jde o problém?
Jak poznat, že mazlíček líná až příliš? Pokud se v srsti objevují lysá místa, vylínává nesymetricky nebo je kůže zanícená, je načase vyhledat veterináře, mohlo by jít o alopecii nebo o poruchu metabolismu štítné žlázy.
Dalším častým problémem bývá svědění kůže. Příčin může být více, nejčastěji jde o alergii na některou složku stravy či o parazity. I zde není dobré odkládat návštěvu veterináře, který stav mazlíčka zhodnotí a navrhne vhodnou léčbu.
Zdroje:
Jak na jarní línání zvířat?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!