Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Hrající si děti / foto: shutterstock

Proč dítěti pořídit senzorické hračky? A jaké?

Senzorické neboli smyslové hračky jsou čím dál tím populárnější. Umí totiž děti zaujmout, zklidnit a ještě rozvíjí jejich kognitivní funkce. A osvědčují se třeba i u autistů.

Smyslové hračky, jak už název napovídá, stimulují jeden nebo více smyslů dítěte. Jsou to tedy předměty různých textur, barev, s vůněmi nebo vydávající zvuky. Patří sem tedy různá chrastítka a kousátka, kinetický písek nebo třeba texturované míčky, ale i modelína nebo hudební nástroje.

Jaké hračky podporují zdravý vývoj?
Jaké hračky podporují zdravý vývoj? – Zdroj: Shutterstock.com

Výhody senzorických hraček

Senzorické hračky rozvíjí jemnou a hrubou motoriku. Je totiž třeba je různě stlačovat, otáčet nebo sestavovat, dítě si tak trénuje úchop, pohyb paží nebo (zvlášť u některých stavebnic) precizní provedení pohybů.

Smyslové hračky pozitivně ovlivňují emocionální a sociální vývoj dítěte. Lépe jim pomohou rozumět vlastním pocitům a ovládat je. Zároveň díky nim děti lépe chápou svět kolem sebe a učí se princip příčiny a následku.

Takové hračky samozřejmě rovněž podporují dětskou představivost a vybízí je k volnému tvoření či experimentování. Kombinují hru s učením, což je nejideálnější způsob, jak děti rozvíjet.

V neposlední řadě se senzorické hračky osvědčily u dětí s autismem a ADHD. Některé z nich jsou speciálně navržené tak, aby děti zklidnily a podpořily jejich schopnost soustředění, ale i zmírnily stres.

Děti s autismem potřebují speciální hračky
Děti s autismem potřebují speciální hračky – Zdroj: Shutterstock.com

Jak vybírat smyslové hračky?

Smyslové hračky vybírejte především podle věku dítěte. Novorozenci a kojenci by měli rozvíjet především zrak, sluch a hmat. Starší děti už zvládnou složitější hračky, které podporují logické myšlení a jemnou motoriku. Rovněž berte v úvahu zájmy dítěte. Některé rády staví, jiné budou lépe reagovat na zvuky, další fascinuje hra se světlem. Hračky by nicméně vždy měly rozvíjet víc smyslů najednou.

Neopomínejte ani bezpečnost. Hračky musí být vyrobené z netoxických materiálů a neobsahují odnímatelné malé části, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout.

 

Zdroje:

https://www.artgalaxy.cz/blog/senzoricke-hracky---co-to-je-a-proc-jsou-dulezite/?srsltid=AfmBOooKXPZiISzUuwpI4JFb_Fkcf9S1SMjvOteDlQoEmAoW7wBxJTH-

https://www.mamyvrejzi.eu/blog/smyslove-hracky/?srsltid=AfmBOoqlrsmUmDC2xwIVXV3ZULalqvH1P0GDw8w2BIxsc_gUJijFn7lS

 

Proč dítěti pořídit senzorické hračky? A jaké?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!