Nenároční, jen pozor na množení
Obří šneci se v poslední době stávají oblíbenou součástí českých domácností. Může za to nízká pořizovací cena, malá náročnost a také fakt, že si snadno navykají na lidský dotek a manipulaci. Zároveň se jedná o společenské tvory, proto se doporučuje chovat je minimálně v páru. Ovšem pozor na to, že se rychle rozmnožují.
Afričtí šneci neboli oblovky patří mezi hermafrodity, při chovu více šneků tedy množení nezabráníte. A taková oblovka rezavá si při rozmnožování vystačí i sama. Jedna oblovka přitom dokáže za noc naklást až sto vajíček.
Pokud nechcete zakládat šnečí farmu, je nutné tato vajíčka likvidovat. Šnek tím ale nijak netrpí, naopak někteří jedinci sami vajíčka požírají, případně i čerstvě vylíhnutá mláďata. V žádném případě vajíčka nevyhazujte do volné přírody, africký šnek nemá přirozené nepřátele a vzhledem k jeho žravosti by jeho přemnožení bylo pro zemědělství opravdu katastrofou.

Jaké podmínky potřebují?
Oblovky se nejčastěji chovají v akváriu či teráriu, pro začátek ale postačí i průhledný plastový box s otvory. Vlhkost je třeba udržovat na 80 až 90 %, proto je důležité dobře větrat, jinak se začnou tvořit plísně. Ideální teplota je kolem 27 °C.
Dno terária či boxu se nejčastěji vystýlá kokosovým vláknem. Vrstva by měla mít několik centimetrů, oblovky se rády zahrabávají. K tvorbě ulit potřebují sépiovou kost, úspěšně ji ale nahradíte obyčejnými nadrcenými vaječnými skořápkami. Oblovky se rády koupou, proto jim občas dopřejte pobyt v umyvadle.
Dekorace do jejich obydlí umisťujte s rozvahou. Vhodné jsou netoxické rostliny, které mohou oblovky okusovat. Naopak by tam neměly být žádné tvrdé a ostré předměty, o které by si poškrábali ulitu.
Zdroje:
https://www.denik.cz/zvireci-denik/chov-africky-snek-20250523.html
Nenáročný mazlíček? Zkuste afrického šneka
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!