Prožitá traumata se sčítají
Stresující situace jako psychické týrání v raném dětství mohou mít negativní dopad na onkologická onemocnění v dospělosti. Prožitá traumata, jako smrt v rodině, zanedbávání, sexuální násilí, finanční potíže rodiny, duševní onemocnění v rodině či další nepříznivé okolnosti mohou mít vliv na člověka již v dětském věku a v dospělosti způsobit vznik onkologických onemocnění.
Nejen ovlivnění psychiky
Drsné rodinné prostředí ovlivňuje stresové reakce v pozdějším věku a může mít vliv na rozvoj onemocnění, čímže se u dané osoby zvyšuje riziko jak duševních, tak také fyzických onemocnění. Prožité neštěstí také zvyšuje v pozdějším věku nadměrné pití, užívání návykových látek a holdování nezdravému životnímu stylu. V této návaznosti se může rovněž rozvinout i onkologické onemocnění, či cirhóza jater nebo další nemoci, jejichž včasným neléčením se může stav nemocného zhoršovat až k rakovině.
Domácí, ale i pracovní prostředí
V práci trávíme v průměru třetinu svého života. Pokud v ní zažíváme situace, které působí nepříznivě na naši psychiku, či dokonce způsobují svírání žaludku a nechuť ráno vstát a opět se vrátit do zhoubného prostředí, je lepší v rámci zachování svého zdraví práci změnit. To je na rozdíl od změny rodiny poměrně snadný krok, který umožní zachovat si nejen zdravou psychiku, ale do budoucna i tělo.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5892430/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6036632/
Prokázána souvislost mezi psychickým týráním a vznikem onkologického onemocnění
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!