Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Bunkr / foto: sxc.hu

Příští dovolená? Jedině v bunkru

Přemýšlíte, jak prožít příští dovolenou? Aby to bylo něco netradičního? Co takhle albánský bunkr!

Co vás napadne, když se řekne Albánie? Někoho možná mafie, někoho islám, jiného možná nejchudší země Evropy. Ale tím nejvýstižnějším slovem je bunkr.

V Albánii, která má asi třetinovou rozlohu i počet obyvatel Česka, je rozeseto na 700 000 malých i větších betonových bunkrů. Na jeden bunkr tak připadá asi pět osob a v době jejich největší slávy, tedy v 70. a 80. letech, to bylo ještě méně, protože řada staveb už podlehla zubu času nebo zlobě konečně osvobozených Albánců.

Dnes jsou bunkry jakousi samozřejmou a vcelku roztomilou připomínkou absurdní minulosti totálně izolované země, alespoň z pohledu turistů.

Stavitel musel do bunkru
Na rozkaz vůdce albánských komunistů Envera Hodži začaly první bunkry vznikat už koncem 50. let. Autor prvního prototypu byl prý dokonce nucen absolvovat zkoušku doslova ohněm – přestát ve svém bunkru zinscenovaný tankový útok.

magazin.cz
Přežil a s ním i železobetonové kupolky, rozeseté nejhustěji podél hranic se všemi okolním státy, ale i v těžko přístupném vnitrozemí. Na nádherných divokých plážích, v horách, ve městech, na zahradách, zkrátka všude.

S pádem komunismu a ekonomickou krizí 90. let přestaly sloužit svému vojenskému účelu – a otázkou je, zda mu vůbec kdy měly sloužit, zda nebyly pouze jakýmsi rozsévačem paranoie mezi Albánce – a staly se útočištěm milenců a často i bezdomovců.

Najdete i Křemílka
Lidová tvořivost dala mnohým z nich pestrobarevný nátěr, zájezdy českých turistů si sem vozily barvy a na některých jsou dodnes patrné vybledlé obrysy Ferdy mravence nebo Křemílka a Vochomůrky.

Jinde jsou zase bunkry pojmenované po slavných světových fotbalistech. Staly se zkrátka nezničitelnou součástí albánské krajiny a kultury a velmi oblíbeným námětem na suvenýry. Můžete si přivést bunkr-těžítko, bunkr popelník, klíčenku, bunkr na tričku, na obrázku.

A vůbec bychom se nedivili, kdyby nějaký podnikavec postavil hotel v bunkrovém stylu. Anebo by rovnou mohl pronajímat bunkr místo bungalovu. Ostatně, kdo by nechtěl trávit prázdniny v bunkru? A pak by jistě nemusel dlouho přemýšlet, co se mu vybaví pod jménem Albánie…

Dovolená v bunkru, co vy na to?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 10