Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
GPS / foto: sxc.hu

GEOCACHING - zábava na víkendy

Když jsem poprvé zaslechl výraz geocaching, tak jsem vůbec netušil oč jde. Poté, co jsem strávil mnoho hodin na stránkách věnovaných této zábavě, můžu říci, že jde o skvělý "sport".

Geocaching vznikl v USA 1.5.2000 jako bezprostřední reakce na rozhodnutí tehdejšího prezidenta Clintona, odstranit umělou odchylku přidávanou do signálu GPS.

Oč jde - lidé v přírodě ukrývají "poklady", uvědomí ostatní na internetových stránkách o jejich uložení a ti se pak mohou vydat daný poklad (cache) hledat. Znají přesnou zeměpisnou výšku a šířku a dopředu pouze vědí, jak těžké asi bude dané místo najít. Poklady se liší obtížností nalezení a někdy vyžadují také speciální schopnosti jako například potápění nebo od vás vyžadují základní schopnosti v horolezectví. Vynalézavosti člověka, který poklad ukrývá, se meze nekladou.

A jak se cache hledá? Hlavním požadavkem a předpokladem je to, že vlastníte navigační systém GPS, kterým poté daný cache hledáte. Co si máte pod cachem představit? Možností je mnoho - kanystr, plastovou nebo železnou schránku, záleží na umístění předmětu. Ve skrýši bývá deník, do kterého se zapisují nálezci. Ovšem aby jste se nenechali mýlit, uložit takový velký cache někde ve městě, to by bylo asi hodně obtížné. Proto se cache rozdělují dle velikosti. Ty největší mohou být třeba i velikosti kufru. Ty nejmenší, které se využívají právě ve městech, mívají ovšem třeba i velikost malé krabičky od léků. A to je pak sranda hledat.

Cache by měly být umísťovány na něčím zajímavá místa. Nemyslí se tím hluboká bažina, ale například kopec z kterého se vám dostane impozantního výhledu do okolí nebo něco podobného. A tak si kromě radosti z nalezení cache můžete odnést i jiný hodnotný zážitek. V době sezení u počítačů je to opravdu bezva nápad. V kolika hrách hledáte poklady a skryté předměty? No tak, kdo nehrál adventury jako Broken Sword nebo RPGčka jako Morrowind? Teď máte šanci prožít něco málo z těchto her naživo. Stačí vám k tomu pouze ruční GPSka a trocha odhodlání.

Informací k této zábavě je však opravdu mnoho a já jako naprostý amatér mohu asi jen těžko informovat nějak komplexně, zmíním vám adresy, na kterých se dozvíte více. Čerpal jsem z nich i já, ale v tomto článku jsem vám přinesl pouze zlomek informací, které na nich naleznete.

Vřele vám tedy doporučujíi české stránky www.geocaching.cz  a stránky, které jsou sice v angličtině, ale přinášejí zcela komplexní informace - www.geocaching.com/ ... A ještě jedna zajímavost. Na celém světě je teď přibližně 270 tisíc schovaných pokladů a z toho jich je v naší republice něco přes 1 500... máte co dělat...

Provozujete geocaching?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 3