Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Dovolená v 80. letech / foto: shutterstock

Retro dovolená – kam a jak se cestovalo za socialismu?

Dnes už si jde jen těžko představit, že existoval seznam státem povolených destinací, kde lze strávit letní dovolenou. A ještě s velmi omezeným rozpočtem a jen po schválení úřadů.

Dovolená v tuzemsku

Kvůli komplikovanému cestování se spousta lidí každoročně rozhodla trávit dovolenou raději v tuzemsku. Oblíbené byly kempy u Slapů, Vranovské přehrady nebo Máchova jezera. Hojně se jezdilo i na chatu, ať už vlastní či za příbuznými, nebo jen tak pod stan, zkrátka na vlastní pěst.

Cestovat byť po Československu s odborovou organizací ROH už bylo o něco složitější, člověk se tak ale mohl dostat na horská střediska ve Vysokých Tatrách nebo Krkonoších. Na takovou dovolenou se ovšem jezdilo jen „za odměnu“.

Ke kratším výletům lákala i Praha, případně jiná velká města. Plavba po Vltavě, Matějská pouť, výšlap na Petřín, ale i obyčejná jízda metrem nebo po eskalátorech se postarala o nevšední zážitky.

Dovolená v tuzemsku
Dovolená v tuzemsku – Zdroj: Shutterstock.com

Moře jen pro vyvolené

A zahraniční dovolená, to už bylo teprve něco. Bez omezení se dalo cestovat jen do východního Německa, Polska, Rumunska, Maďarska a Bulharska. Nedostižným ideálem se stala dovolená u moře, k Černému moři se ale dostal jen málokdo.

Získat povolení cestovat do Jugoslávie k Jadranu bylo sice možné, ale byrokraticky velmi obtížné. Úřady se totiž obávaly, že turisté přes nepříliš střežené hranice emigrují na Západ. A skutečně k tomu často docházelo, proto byly zavedené speciální šedé cestovní pasy platné pouze pro Jugoslávii, a navíc bylo nutné žádat o devizový příslib, který umožňoval směnit české koruny za jugoslávské dináry. Ten se samozřejmě uděloval jen žadatelům loajálním režimu, u kterých nebezpečí emigrace nehrozilo.

Dovolená u moře byla jen pro hrstku obyvatel
Dovolená u moře byla jen pro hrstku obyvatel – Zdroj: Shutterstock.com

K zájezdům k moři se dalo využít i několika cestovních kanceláří, kde ovšem poptávka stonásobně převyšovala nabídku, takže se zájezdy obvykle vyprodaly během jediného dne. Případně bylo možné úředníky podplatit.

 

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/30-let-od-sametove-revoluce-retro-dovolena-aneb-k

https://www.stoplusjednicka.cz/dovolena-pro-vyvolene-jak-vypadaly-cesty-k-mori-za-tuheho-socialismu

Retro dovolená – kam a jak se cestovalo za socialismu?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!