Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Letadlo / foto: sxc.hu

Válení na pláži? Teď frčí adrenalin!

Zapomeňte na povalování se na pláži nebo nekonečným putováním za architektonickými či přírodními památkami. Nové trendy v cestování jsou úplně jiné. Důraz se klade na dobrodružství.

„Lidé nechtějí jen přiletět na místo a zůstat tam bez hnutí po celou dobu. Stále více se zajímají o různé zážitky, které mohou prožít, chtějí si vedle fotek přivézt i neobvyklé zkušenosti. Lidé hledají dobrodružství,“ potvrdil výsledky průzkumu Dale Urquhart z kanadské automobilové asociace (BCAA).

 

Proto stále více frčí adrenalinové kurzy, ale vedle nich třeba také ty kulinářské, výukové a znovu vzrůstá i obliba lázeňských pobytů. BCAA se na trendy v cestování ptala 103 expertů, podle nichž roste zájem lidí o nevšední zážitky především z toho důvodu, aby se o ně potom mohli podělit s přáteli. „Chtějí mít o čem vyprávět,“ uvedl Urquhart.

 
Kulinářské cesty

Vysokoškolsky vzdělaní cestovatelé se podle něj chtějí naučit novým věcem, novým sportům nebo si osvojit nový koníček. Například Australané si tak bookují zájezdy po evropských operních sálech. V zámoří také rapidně roste zájem o cestování za kulinářskými zážitky, podobný trend je lehce patrný i v Česku.

 

Tady však podobný typ cestování na svůj boom ještě trvá, v tom je západ o něco popředu. Turisté se v pronajatých italských vilách či na evropských hausbótech učí pod vedením šéfkuchařů, jak nejlépe nakoupit suroviny a z nich posléze uvařit kvalitní jídlo podle místních kuchyně. Záleží přitom na tom, kde se kurz odehrává.

 

Podle Urquharta stále více lidí cestuje samo, zvláště pak ženy, paradoxně ale roste i druhá strana mince – skupinové zájezdy. „Lidé chtějí zažít něco neopakovatelného, cestování ve skupině je pro ně příležitostí budovat si společné vzpomínky. Ať už se to týká svateb, narozeninových oslav, výročí apod.,“ doplnil.

 
Populární destinace

Mezi nejpopulárnější oblasti, které nabízejí cestovatelům plné hrsti dobrodružství a nejrůznějších zážitků, patří podle pracovníků v cestovním ruchu Afrika, v těsném závěsu pak Jižní Amerika a Nepál.

 

Malý, ovšem stabilní tržní podíl má cestování dobrovolníků. Lidé se stále zajímají o možnost pomoci někomu dalšímu, vybudovat školy či pomáhat v divokých rezervacích a jejich počet narůstá v průběhu let jen nepatrně. Ani do budoucna nejspíše nelze očekávat v této oblasti nějaký větší nárůst.

Jaké dovolené dáváte přednost vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 22