Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Death Note / foto:

Se smrtí v zádech

Zaskočme zase na chvíli na televizní obrazovku... byť televizní obrazovku ozařující byt kdesi v Tokiu. Tam (a v blízkém okolí) totiž běžel před nedávnem seriál Death Note.

Death Note je anime – i když trochu jiná anime, než je člověk zvyklý (tedy, než jsem já zvyklý... možná by mě profíci vyvedli z omylu). Nejsou tu rozjařené postavy, hrdinu nemlátí do hlavy, není to zadumané ani akční a nemá to dokonce ani tu klasickou strukturu, kdy je to ze začátku pohoda a postupně přituhuje a přituhuje.

Tady je to tuhé hned od prvního dílu.

Pero je silnější než atomovka

magazin.cz
Začíná to tím, že student Light Yagami sebere ze země zápisník. Možná doufal, že je to zápisník spolužačky, která se tam svěřuje se svými erotickými představami – ale jen co si přečte přiložený manuál, zjistí, že v ruce drží ještě něco lepšího. Diář smrti. Každý, jehož jméno do něj napíše, umře během čtyřiceti vteřin na infarkt (pokud mu tedy jako příčinu smrti nenapíše něco jiného). Má to jediné omezení. Musí znát jméno a obličej toho, koho chce zabít.

Za dobrotu na vraždotu
Yagami se rozhodne použít zápisníku pro dobro věci, vyhladit všechny zločince a stvořit dokonalý svět. Proti tomu se nedá nic namítat a ze začátku můžeme Yagamimu jen držet palce... jenže hlavnímu hrdinovi to brzo začne lézt na mozek. Jeho pracovní nasazení pro čistky je takové, že by vedle něj získal Stalin komplex méněcennosti.

Yagimi musí makat. Žene ho představa dokonalého světa a jeho místa v něm – stane se bohem. A takový bůh se nesmí na nikoho ohlížet. Ani na nevinné oběti. Když mu někdo stojí v cestě, musí umřít. Stačí jen napsat pár písmen do diáře.

Kdo z koho

magazin.cz
Death Note je anime, jakou by natočil Alfred Hitchcock, kdyby se narodil v Japonsku. Spíš než na akci (ta je tady téměř nulová) je seriál postavený na souboji mozků a na ustavičném stupňování napětí. Skoro celá série je v podstatě šachovou partií mezi Yagamim a tajemným L. Dvě geniální a notně sociopatické osobnosti stojí proti sobě a snaží se dostat jeden druhého v souboji, ve kterém má i ta nejmenší odchylka od normálu svou roli.

Yagami má ale v bitvě podstatnou výhodu – on jediný zná všechny zákonitosti smrťáckého zápisníku.  

Tichá hrůza
Na seriálu je zajímavé i to, že zůstává celkem neutrální a není úplně jasné, jestli tvůrci Yagamiho masakrování schvalují, nebo ne. A až do konce není zřejmé, na čí stranu se přikloní vítězství a kdo (pokud vůbec někdo) přežije. Tenhle seriál nehraje podle pravidel. Postavy, které by byly v americkém filmu hrdiny, tady rychle umírají.

Death Note je rozhodně jeden z nejzajímavějších seriálů posledních let. Jen před jeho spuštěním doporučujeme absolvovat kurs hlubinného potápění bez kyslíkových přístrojů. Může se vám totiž stát, že během těch 39 dílů napětím zapomenete dýchat.


Podívejte se na ukázku z prvního dílu:

Chtěli byste mít takovou moc jako Yagami, hlavní hrdina z Death Note?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 41