Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Nissan Pivo 2 / foto: Shutterstock

Ukecaný malý pívo od Nissanu

Nevíme, po kolika točenejch tohle japonští inženýři narýsovali, faktem ale zůstává, že Nissan Pivo 2 je snem snad každé zástupkyně rasy pocházející z Venuše.

O to méně si v kokpitu elektromobilu neotřelých tvarů dokážeme představit hospodskýho Pepu Vomáčku s dobře pěstěným pupkem.

Při shlédnutí videa představujícím fantastické funkce tohoto drobečka jako bychom měli deja vu. Tohle už někde sakryš proběhlo... Ano, ve filmu Total Recall anebo ve skvostném Demolition man, kde řídí Silvestr Stallone po boku okouzlující Sandry Bullock moderní auto budoucnosti přebírající většinu funkcí za řidiče a při tom komunikující pomocí robotické hlavy.

Plky i po zaparkování

magazin.cz
Píše se rok 2007 a my koukáme na podobné záběry, které původně umístili tvůrci filmů na přelom druhého a třetího tisíciletí. Nissan Pivo 2 toho umí hodně, ale v jasných barvách vidím situaci, kdy se bude zástupkyně něžnějšího pohlaví vykecávat s hlavou androida ještě deset minut po zaparkování.

Muž–řidič, pokud do „auta“ s podobou hračky pro pětileté dítě vůbec nastoupí, jako první funkci ukecané hlavy-rádce pro jistotu rovnou vypne. Inteligentní komunikátor dokáže s posádkou komunikovat v japonštině a angličtině a informuje především o provozních informacích, vyhledává volná parkovací místa, na která pak řidiče upozorní, a stejně tak dobře může poskytnout svůj elektronický hlas k navádění coby klasická navigace. Díky této modré hlavě nebudete v autě nikdy sami a jízda tak bude jistě velice zábavná a méně stresující.

magazin.cz
Ale to zdaleka není jediná vychytávka téhle novinky. Tou je především revoluční, o 360 stupňů otočná kabina a kola schopná se natočit o 90°. Díky tomu bude parkování více než procházkou v růžovém sadě. Prostě najedete vedle mezery, otočíte kola, pro váš komfort i kabinu a šup bokem na místo.

Pro snadné vystupování pak ještě natočit kabinu podle potřeby, otevřít přední část, která zároveň funguje jako výklopné dveře a vše je dokonáno.

Pouťová atrakce
Do interiéru vozu, který připomíná pouťovou atrakci, se vejdou až tři pasažéři. O pohon se starají elektromotory, které jsou umístěny v každém ze čtveřice otočných kol. Napájení mají na povel miniaturní lithium-ion akumulátory, díky nimž bude jízda přeplněným městem i ekologická. Automobil společnost Nissan Motor představí na tokijském autosalonu, jehož brány se otevřou 27. října.

magazin.cz
Jenom pro doplnění musíme zmínit fakt, že Pivo 2 je, jak logika napovídá, vylepšený model staršího Piva a ačkoliv se nás název snaží odkázat vcelku logicky na oblíbený zlatavý mok, pochází z anglického „pivot“, tedy otáčet se.

Pro všechny, které tento koncept oslovil, následuje prozatím smutná zpráva. Nissan Pivo 2 je nyní příliš nákladný pro komerční prodej, takže místo otočných kol doporučujeme více tréninku a místo mluvící hlavy upovídanou kamarádku.

Jak to vlastně funguje

Je Pivo 2 skutečným obrazem budoucnosti?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 42