Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock.com

Lesbičky mají chatrnější zdraví

Může mít sexuální orientace vliv na zdravotní stav? To zrovna ne, ale odlišný způsob života, způsobený hlavně tím, jak prožívají sociální začlenění do společnosti, již ano. To je výsledek nové australské zdravotnické studie.

Ta zkoumala lesbické a bisexuální ženy, jejich vztahy v komunitě, užívání legálních i nelegálních drog, výživu a stravovací návyky, psychickou kondici, sexuální praktiky nebo sklony k rakovině. Vědci mimo jiné zjistili, že lesbičky a bisexuální ženy kouří mnohem více než jejich heterosexuální spoluobčanky. Také alkohol je u nich větším problémem. Pijí nejen častěji, ale také více. Konzumace alkoholu překračuje v této komunitě australský celonárodní průměr až o 30%.

“Musíme si uvědomit, že hovoříme o skupině, která má jiné socializační návyky než běžná populace. Většina jejich sociálních kontaktů probíhá v klubech a hospodách,” řekla Jude Comfort, vědecká pracovnice týmu, který výzkum prováděl.

Tento výzkum potvrdil nálezy předchozích studií, které se komunitou lesbiček a bisexuálek zabývaly. I ty dokázaly, že tyto ženy mají statisticky více zdravotních problémů než heterosexuální ženy.  Comfortová pokračuje: “Domnívám se, že jedním z největších problémů je opomíjení lesbicky orientovaných lidí většinovou populací. Homofobní chování skutečně může mít vliv na zdravotní stav. Také to, jak se vyrovnávají se svou sexuální orientací, nakolik s ní jsou spokojeny a zda se přes své problémy dokáží přenést, má značný vliv na jejich chování. Můžou mít značné problémy se sebehodnocením.”
 
Studie dále zjistila, že až 30% lesbických a bisexuálních žen má deprese, 20 % dokonce bylo léčeno s psychickými problémy, 20% má nadváhu a 23%  dokonce trpí obezitou.

“Samozřejmě, že i v této skupině existují zdravé ženy, ale výsledky studie jsou přesto alarmující,” uzavřela Comfortová zprávu.

Stýkáte se s gay a lesbickou komunitou?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 168