Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Islám / foto: shutterstock

Gang ji znásilnil, soud potrestal bičem!

Neuvěřitelný příběh zažila dívka v Saudské Arábii. Znásilnil ji gang mladíků, ale tím její utrpení neskončilo. Soud ji odsoudil k 90 ranám biče. Když si stěžovala, zvýšil trest na 200 úderů...

Když se to stalo, bylo jí pouhých devatenáct a měla krátce po svatbě. Jenže místo manželského štěstí přišla děsivá noční můra. Sedm mužů ji přepadlo a s nožem přiloženým na hrdlo několik hodin znásilňovalo.

 

Zastání nenalezla bohužel ani u úřadů. Jakmile totiž svůj příběh vylíčila, byla odsouzena k devadesáti ranám biče. Postěžovala si médiím a trest byl ještě navýšen. Celkem dvě stovky ran bičem a k tomu i vězení. Taková byla odpověď oficiálních míst.

 
Saudský středověk

Připadá vám to příliš přitažené za vlasy? Příliš fantaskní, neskutečné? Možná, ale je to pravda. A příběh má ještě podivnější pokračování. Nedávno se k němu vyjádřil saudský ministr zahraničí, který označil to, co se stalo za „ohavnost“.

 

Jenže nemyslel tím, že by snad oběť znásilnění byla znovu obětí – tentokrát obrovské nespravedlnosti. Ne, pouze tak označil kritiku své země, prý je to zahraniční konspirace…

 

Mezinárodní tlak na osvobození dívky však sílí. Jenže stejně tak i agresivní názory saudských soudců. Jeden z těch, kteří budou posuzovat její odvolání, například prohlásil, že by měla skončit na popravišti.

 
Neměli by žít

S dívkou mluvil jeden z pracovníků organizace Human Rights Watch. Co si myslí, co prožívá? „Soudce mi řekl, že jsem lhářka. Křičeli na mne, insultovali mě, nepustili ke mně manžela. Lidé, kteří mi to udělali, by neměli vůbec žít,“ říká.

 

Jak se vlastně všechno seběhlo? „Když mi bylo šestnáct, seznámila jsem se s jedním chlapcem přes telefon. Nikdy jsem ho předtím neviděla, jen jsem znala jeho hlas. Pak začal vyhrožovat, že rodině o našem ´vztahu´ řekne. Bála jsem se a dala mu na jeho žádost svou fotku. Pak jsem se vdala a poprosila ho, aby mi foto vrátil. Řekl, že jen tehdy, pokud si s ním vyrazím. Setkali jsme se poblíž mého domova, jenže pak při návratu domů se to stalo.“

 

Přímo před nimi zastavilo jiné auto. Z něho vyskákali dva muži a zatarasili dveře vozu s dívkou. Muž na její straně držel nůž. „Řekla jsem tomu klukovi, co mě vezl domů, ať neotevírá, ale on to udělal, pustil je dovnitř,“ líčila začátek děsivého příběhu. „Přinutili mě nastoupit do jejich auta a odvezli na opuštěné místo,“ doplnila.

 
Nejdříve on, pak ona

Nejdříve znásilnili jejího společníka. Pak vytáhli z auta i ji. Zatáhli ji do budovy, svlékli ji a znásilňovali. „Hodiny jsem je prosila, aby mě pustili domů. Jenže místo toho přišli další muži. Jeden si mě i fotil, po sedmém už jsem nic necítila. Nevěděla jsem, co se se mnou děje…“

 

Než ji odvezli zpátky, všichni muži se na ni znovu vystřídali. Pak ji vzali mobil a v peněžence zahlédli foto jejího muže. „Když jsem byla doma, nemohla jsem ani chodit. Do nemocnice jsem jela příští den, týden poté jsem nemohla jíst, jen jsem pila vodu. Nikomu jsem to neřekla, ale ve spánku jsem ty násilníky stále viděla,“ uvedla.

 

Jenže oni ji nenechali jen tak. V sousedství začali trousit poznámky, že manželovi zahýbala, povídali o tom, co se dělo. Samozřejmě, řadu detailů vynechali. Chtěli zničit její reputaci, mysleli si, že se s ní muž rozvede. On však chtěl vědět, co se stalo. A naopak, stál při ní.

 
Přímo před domem

Násilníci byli dokonce tak oprsklí, že se producírovali přímo před domem oběti a jejího manžela. Rodina věděla, co je to za padouchy, ale policie i přes upozornění vůbec nic neučinila.

 

Bojovníci za lidská práva jsou přesvědčeni, že důvod je prostý. Dívka patří k šíitské minoritě, zatímco kriminálníci jsou sunnité, k nimž se hlásí většina Saudů. Když pak přece jen policisté násilníky zatkli, musela k soudu i jejich oběť. A nedočkala se příliš pochopení a vřelého přijetí…

 

Jedno peklo vystřídalo druhé. Tentokrát trpěla znovu, před soudem. Soudci nevěřili, že šlo o znásilnění. „Neustále se ptali, jaký vztah mám s násilníky. Proč jsem odešla z domu? Jestli je znám? Na tohle se ptali stále dokola, pořád a pořád,“ konstatovala dívka. Nebyli odsouzeni za znásilnění, jen za únos, přestože policie měla k dispozici foto, kterou si sami pořídili při činu.

 

Čtyři násilníci byli odsouzeni ke dvěma až 11 letům vězení, navíc k 80 až 1000 ranám biče. Zbylí tři nebyli nikdy zatčeni. „A ty můžeš být ráda za těch 90 ran a děkovat bohu, že nepůjdeš do vězení,“ řekl při procesu soudce oběti jejich řádění. Podle islámského práva šaría nesmí být žena sama ve společnosti jiného muže než manžela. Za to byla potrestána.

 

Když se odvolala, trest jí byl zvýšen. Vedle dvou set ran bičem i půl roku ve vězení. Může nám to připadat jako středověk a něco na tom asi bude. Jenže Saudové i přes tlak zvenčí zatím na téhle nespravedlnosti vůbec nic nezměnili…

Co si o tom myslíte?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 347